Güney Afrika’da hapisteki eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın serbest bırakılması talebiyle başlayıp, yağma ve şiddet olaylarına dönüşen gösteriler 10. gününü doldurdu.

Alınan bilgiye göre, şimdiye kadar en az 212 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 500’den fazla kişi gözaltına alındı.

Ülkenin Kwazulu-Natal ve Gauteng eyaletlerinde 161 alışveriş merkezi, 11 depo, 8 fabrika ve 161 içki satış noktası yağmacılar tarafından hedef alındı.

Olaylar nedeniyle ürün tedarik zincirinin durma noktasına gelmesi sonucu özellikle Kwazulu-Natal’da gıda ve akaryakıt kıtlığı tehlikesi baş gösterdi.

Bölgede yağmacıların saldırısına maruz kalmamış az sayıda marketin önünde ise yüzlerce metrelik kuyruklar gözlendi.

Polis, Kwazulu-Natal’da gıda ve akaryakıt konvoylarını koruma altına alırken, hükümet tarafından bölgeye gıda yardımı başlatıldı.

Olayların başlangıç noktası olan Kwazulu Natal eyaletinde gerilim devam ederken, Gauteng kısmen sakin bir hafta sonu geçirdi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, ülkenin en büyük kenti Johannesburg’un Soweto semtinde yağmalanan alışveriş merkezlerini ziyaret ederek, temizlik çalışmalarına katıldı.

Ramaposa, “Jabulani” isimli yağmalanmış alışveriş merkezinde yaptığı konuşmada, “başarısız bir ayaklanma girişimi” olarak tanımladığı olayların arkasındaki kişilerin yakalanarak hesap sorulacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinde bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı.

KAOSUN ARKASINDA “PROVOKASYON” İDDİASI

Yaşanan olayları provoke ettikleri gerekçesiyle şimdiye kadar 4 kişi gözaltına alınırken, bunların arasından 3 kişi de yarın mahkeme karşısına çıkacak.

Hükümet tarafından daha önce yapılan açıklamada, olayların arkasında parmağı olduğu iddia edilen 12 kişinin arandığı bildirilmişti.