China Daily

Barış ve sükunet umutları çoğu zaman sorun çıkarmak isteyen birileri tarafından sarsılır. Bu Güney Çin Denizi’ndeki son duruma kesinlikle uyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) donanması “seyrüsefer serbestisi” demekten hoşlandığı şeyi Güney Çin Denizi’nde, bazı savaş gemilerinin Çin adalarının 12 deniz mili yakınlarına kadar girerek, sık sık yaparken, diğer ülkeler onun oyununa katılmaya istekli görünüyorlar.

Almanya, salı günü firkateynlerinden birinin ağustos ayında Asya’ya açılacağını ve dönüş yolunda 2002’den bu yana Güney Çin Denizi’nden geçen ilk Alman savaş gemisi olacağını açıkladı.

Bu haber Fransız donanmasının donanma destek gemilerinin eşliğinde bir nükleer saldırı denizaltısını, “hangi denize gidersek gidelim, sadece uluslararası kuralların geçerli olduğunu teyit etmek” için, bu bölgeye göndereceğini açıklamasından sadece birkaç hafta sonra geldi. Bunlara ek olarak, iki amfibi saldırı gemisi ve bir fırkateyni ABD ve Japon gemileri ile mayısta ortak bir tatbikata katılmak için üç aylık bir görev çerçevesinde Pasifik’e gidecek ve Güney Çin Denizi’nden iki kere geçecek.

Bölgenin dışından daha fazla ülkenin artan askeri faaliyetleri burada durumu daha da karmaşıklaştırıyor ve barış ve istikrarı bozuyor.

ÇİN ASYALI KOMŞULARI İLE BÖLGESEL ANLAŞMAZLIKLARI ÇÖZMEK İSTİYOR

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’e karşı Batılı demokrasilerin ittifakını kurmaya çalışmayı en önemli dış politika önceliklerinden biri haline getirdi. Ve Çin’e karşı sert olduğunu göstermek için, selefinin, Güney Çin denizi ile ilgili olanlar da dâhil, Çin’i hedef alan birçok politikasını miras aldı. ABD müttefiklerinin bu denize askeri gemilerini göndermesi açıkça Çin’e karşı durmak için birlik gösterisi çağrısına hizmet ediyor ve donanmalarına yapacak bir şeyler veriyor.

Bu hareketleri saçma ve hatta kışkırtıcı yapan şey, Çin’in hiçbir zaman hiçbir şekilde, şimdi küresel ticaret için asli bir deniz yolu kanalı olarak hizmet eden Güney Çin Denizi’nde seyrüsefer serbestliğini engellememiş olmasıdır. Aksine Asyalı komşuları ile bölgesel anlaşmazlıkları çözmek ve Güney Çin Denizi’ni bir barış, dostluk ve iş birliği denizi haline getirmek için çalışıyor.

Fransa ile Almanya Güney Çin Denizi’nden 10 kilometreden daha fazla uzakta ve bölge ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklarla hiçbir ilişkileri yok.

Çin’in kapısının önünde göç gösterisi yapmak için ABD’ye katılarak, sadece Washington’ın jeopolitik oyununun bir piyonu haline gelerek kendilerini küçük düşürmüyorlar, aynı zamanda bölgeyi askeri çatışmaların parlayacağı bir nokta haline getirme riskine de giriyorlar.