Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Beyaz Saray ziyaretini tamamladı. ABD Başkanı Joe Biden ile yapılan basın açıklamasında Kore Yarımadasının nükleer silahlardan tamamen arındırılması için ortak taahhütte bulunduklarını ve yeni alanlarda ikili ortaklıkları güçlendirmeye yönelik önlemleri içeren ortak bir bildiri kabul edildi. Güney Kore, ABD ile yarı iletkenler ve 5G gibi yüksek teknoloji alanlarında iş birliğini güçlendirme kararı alırken, ortak bildiride ortağı Çin’in hassasiyet gösterdiği Taiwan Boğazı konusuna değinilmesi dikkat çekti.

Moon Jae-in ve Amerikalı mevkidaşı Joe Biden Beyaz Saray’da bir araya geldi. İkili geçmişte yaşanan fedakârlıklar ve Kore Savaşı üzerinden derin dostluklarına değinerek yakın bir görünüm izlemeyi tercih etti.  Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in hakkında konuşurken yanlışlıkla “Güney Kore Başbakanı” ifadesini kullanan Biden, Güney Kore-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ittifakının “dünya barışı ve istikrarı için gerekli” olduğuna değindi.

Moon Jae-in ise ABD’nin zor zamanlarda Güney Kore’ye daima yardım eden ebedi dost olarak tanımladı. Moon, “Dünya pandemi ardından ABD’nin uluslararası arenaya dönüşünü memnuniyetle karşılıyor ve ABD’nin liderliğini her zamankinden daha fazla dört gözle bekliyor.” ifadelerine yer verdi.

Biden’ın açıklamalarında yer verdiği, “özgür ve açık bir Hint Pasifik” gibi Çin’i hedef alan söylemlere karşı Moon, kameralar önünde sessiz kalmayı tercih etti. Kuzey Kore konusunda yakın çalışma kararı aldıklarını açıklayan Biden, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması nihai hedefine doğru ilerlemek ve gerilimi hafifletmek için Kuzey Kore ile diplomatik alanda ilişki kurmaya istekliyiz.” dedi. Öte yandan ortak bildiride, “2018 Panmunjom Deklarasyonu ve Singapur Ortak Bildirisi gibi mevcut Kore ve ABD taahhütlerine dayanan diplomasi ve diyalogun, Kore Yarımadası’nda nükleer silahlardan tamamen arındırma ve kalıcı barış anlaşması için gerekli olduğuna dair ortak karar” teyit edildi.

ORTAK BİLDİRİDE TAIWAN VE GÜNEY ÇİN DENİZİ MESELESİNE DEĞİNİLDİ

Beyaz Saray’ın basın açıklaması ardından yayımladığı ortak bildiri şaşırtıcı şekilde Taiwan ve Güney Çin Denizi konularını ele aldı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“ABD ve Güney Kore, Hint-Pasifik’te QUAD dâhil olmak üzere açık, şeffaf ve kapsayıcı bölgesel çok taraflılığın önemini kabul ediyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Kore Cumhuriyeti, kurallara dayalı uluslararası düzeni zayıflatan, istikrarsızlaştıran veya tehdit eden tüm faaliyetlere karşı çıkıyor. Kapsayıcı, özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i sürdürmeyi taahhüt ediyor. Barış ve istikrarı, yasal engelsiz ticareti ve Güney Çin Denizi’nde seyrüsefer özgürlüğü dâhil olmak üzere uluslararası hukuka saygı göstermeyi taahhüt ediyoruz. Başkan Biden ve Cumhurbaşkanı Moon, Taiwan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasının önemini vurguluyor. Çoğulculuğa ve bireysel özgürlüğe değer veren demokrasiler olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında insan haklarını ve hukukun üstünlüğü konularını geliştirme niyetimizi paylaşıyoruz.”

“ABD AMACINA TAM OLARAK ULAŞAMADI”

Liaoning eyaleti Sosyal Bilimler Akademisi’nde araştırmacı olan Lu Qiao, Güney Kore medyasına verdiği röportajda, Güney Kore zirveden önce, Seul yönetiminin ABD güvenlik stratejisi şartları nedeniyle Japonya ile aynı tekliflerle karşı karşı olacağını bildiğini söyledi.

Lu Qiao, “Ancak bu zirve toplantısının içeriğine bakarsanız, örneğin Taiwan meselesine, işler ABD istediği gibi gitmedi. Yani ABD tam olarak amacına ulaşamadı. Ortak açıklamaya bakarsanız, ABD Güney Kore’ye büyük bir baskı uyguluyor, ancak Güney Kore Çin karşıtı kampa katılmıyor gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

AŞI AÇIKLAMASI

Beyaz Saray ziyaretine geniş bir heyetle giden Moon Jae-in Seul’den ayrılmadan önce kamuoyuna vadettiği kazanımları dolaylı yollardan elde etmeyi başardı. ABD Başkanı Joe Biden 550 bin Güney Koreli asker için Covid-19 aşısı sağlayacağını ve küresel aşı tedariki konusunda Seul ile ortaklığa gireceğini söyledi. Bu açıklama Moon yönetimi için rahatlatıcı olsa da kamuoyunun beklentilerini tam olarak karşılamadı.

YARI İLETKEN VE PİL TEKNOLOJİSİNDE BÜYÜK ANLAŞMA

Geniş bir iş heyeti ile birlikte Washington’a giden Moon, stratejik öneme sahip alanlarda ABD ile yatırım anlaşmaları yaptı. ABD Ticaret Bakanlığında düzenlenen görüşmelerde ABD ile 39,4 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı.

Samsung Electronics, ABD’deki yeni bir tesisine 17 milyar dolarlık yatırım planını resmileştirirken, pil üreticileri LG Energy Solution ve SK Innovation, yaklaşık 1,4 milyar dolar değerinde ortak yatırım projelerini açıkladı.

Hyundai Motor, elektrikli araç üretimini ve şarj altyapısını genişletmek için toplam 7,4 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. SK Hynix şirketi ise, Silikon Vadisi’nde büyük ölçekli bir araştırma ve geliştirme merkezi inşa etmek için de bir milyar dolar harcayacağını paylaştı.