CRI Türk Dış Haberler Servisi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin sabah saatlerinde Kore Yarımadası’nın doğu kıyılarına doğru tanımlanamayan iki balistik füze testi gerçekleştirdiği duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı, “Güney Kore Ordusu’nun Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile konu hakkında yakın iş birliği yaparken, istihbarat ve teyakkuzu güçlendirecek hazırlıklı bir duruş sergiliyor.” açıklamasına yer verdi.

“MÜTTEFİKLERİMİZİN YAYINDAYIZ”

ABD, Hint-Pasifik Komutanlığından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Füze fırlatmasının farkındayız. Müttefik ve ortaklarımızla yakından istişare ediyoruz. Bu olayın ABD personeli veya bölgedeki müttefiklerimiz için acil bir tehdit oluşturmadığını değerlendirmiş olsak da, füze testinin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin yasa dışı silah programının etkisini vurgulamaktadır. ABD’nin Kore Cumhuriyeti ve Japonya’nın savunmasına yönelik taahhüdü sağlam kalmaya devam ediyor.”

ARTAN FÜZE TESTLERİ

Kuzey Kore 11-12 Eylül tarihleri arasında da iki uzun menzilli seyir füzesi testi gerçekleştirmişti. Uçuş yörüngeleri boyunca 7, 580 saniye (2 saat, 6 dakika 20 saniye) ve bin 500 kilometre boyunca uçarak hedeflerini başarı ile vurduğu bildirilmişti.

Seyir füzelerinin aksine, balistik füzelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını açıkça ihlal ediyor. Bu nedenle ABD dâhil uluslararası toplumun da yanıt vermesi beklenenler arasında.