Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile 2032 Olimpiyatları’na birlikte ev sahipliği yapmak üzere başvuruda bulundu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’taki habere göre, Seul Büyükşehir Yönetimi, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang ile 2032 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği adaylıklarını Uluslararası Olimpiyat Komitesine (IOC) bildirdiklerini açıkladı.

İki kentin adaylığına ilişkin yazılı bildirimin IOC’nin Gelecek Ev Sahipliği Komitesine sunulduğu belirtildi.

Seul yönetiminden adaylığa dair yapılan açıklamada, ortak adaylık fikrinin, IOC’nin 25 Şubat’ta 2032 ev sahipliği için Avustralya’nın Brisbane kentini “tercih edilen ev sahibi” olarak belirlemesinin ardından ortaya çıktığı, Seul’un adaylık teklifini Pyongyang’ı yanına alacak şekilde değiştirmeye karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Seul yönetiminin IOC’den ev sahibi kente kesin karar vermeden önce Brisbane dışındaki aday şehirlerle görüşmeleri sürdürmesi istediği aktarıldı.

“Çizginin ötesinde, geleceğe doğru” sloganıyla düzenlenecek organizasyonda, maliyetleri azaltma, çevreye en az zarar, Koreler arası bağlar, barış ve ileri teknolojinin Kore kültürü ile birleştirilmesi gibi kavramlara odaklanılacağı ifade edildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Eylül 2018’de imzaladıkları Pyongyang Ortak Deklarasyonu ile 2032 Olimpiyatları’na birlikte ev sahipliği yapma konusunda anlaşmaya varmıştı.

İki ülke arasındaki diplomatik girişimler ve barışa yönelik müzakerelerin başlatılmasının ardından Kuzey Koreli sporcular, 2018’de Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları’na katılmıştı.