CRI Türk Dış Haberler Servisi

Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), dokuz gün sürecek ortak askeri tatbikatlarına başladı. Tatbikat başlamadan önce Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nden (Kuzey Kore) gelen açıklamalar iki ülke arasındaki gerilimi artırmıştı.

Daha önce gerçekleşen tatbikatları Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı ve iki ülke arasındaki doğrudan hat üzerinden bildiren Seul’ün, bu yıl Kuzey Kore’ye bilgi vermediği aktarılanlar arasında. Güney Kore Ordusu pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yi tatbikatların programı ve özellikleri hakkında bilgilendirmediklerini ve Kuzey Kore’nin geçen yıl haziran ayında Kaesong’da ortak bir irtibat bürosunu havaya uçurmasından bu yana bu uygulamaya son verdikleri belirtildi. Kuzey Kore’de olağandışı bir hareket tespit edilmediğini söyleyen askeri yetkili, askeri hareketlerini yakından izlediklerini sözlerine ekledi.

“KUZEY KORE’YE KARŞI İKİ AYRI SENARYO”

Kore Yarımadası’nda olası bir savaşa hazırlanan bilgisayar simülasyon destekli tatbikat, 16-20 Ağustos’ta planlanan bir savunma senaryosunu ve 23-26 Ağustos’ta planlanan bir karşı saldırı senaryosunu içeriyor.

Öte yandan , ABD’nin Kuzey Kore özel temsilcisi Sung Kim’in cumartesi günü Güney Kore ziyareti büyük önem arz ediyor. Kim, Kuzey Kore ile nükleer müzakerelerin nasıl sürdürüleceği ve diplomatik temasların süreci hakkında toplantılar düzenleyecek.