Haber: Mehmet Emre Öztürk

Güney Kore’de seçimler yaklaşırken siyasi partiler adaylarını çıkarmaya devam ediyor. İktidarda yer alan Demokrat Parti’nin (DP) mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri adayı Gyeonggi Eyaleti Valisi Lee Jae-myun olarak seçildi.

Moon Jae-in liderliğindeki merkez sol parti DP üyeleri ve vatandaşlar tarafından yapılan üç tur ankette oyların yüzde 50,3’ünü alarak eski eski Başbakan Lee Nak-yon’u geride bıraktı.

Adaylı kazanan Lee, “Kore Cumhuriyeti’nin ekonomide Japonya’yı geride bırakacağını ve gelişmiş ülkeleri yakalayarak sonunda dünyaya liderlik edeceğini” söyledi.

LEE KİMDİR?

56 yaşındaki Lee, 1986’da Seul barosuna kayıtlı bir avukat olarak biliniyor.  Avukatlık mesleğinin yanı sıra siyasi kariyeri de Demokrat Parti sıralarında şekillendi. 2018’de vali olmasından bu yana ülkenin en kalabalık şehri olan Seul’ü çevreleyen bir eyalet olan Gyeonggi Eyaletinde halk tarafından sevilen bir siyasetçi haline geldi. Lee, eyalet valiliğinden önce 2010 yılında Seongnam şehrinde Belediye Başkanlığı görevi üstlenmişti.

Radikal ekonomi politikalarıyla tanınan Lee, Güney Kore’de agresif ve durdurulamaz olarak tanımlanıyor. Radikal politikaları halk arasında saygı görüyor ancak bazı ekonomistler ona “popülist” diye yaklaşıyor.

KUZEY KORE VE JAPONYA POLİTİKASI NE YÖNDE?

Lee’nin Kuzey Kore politikası, Pyongyang ile angajmanı desteklediği için mevcut Moon hükümetine benziyor. Fakat farklı olarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kuzey Kore arasındaki nükleer silahlardan arındırma görüşmelerinde, Pyongyang’ın anlaşmalara uymaması halinde yaptırımlara geri dönülmesini öneren bir stratejisi önermişti.

Tokyo ile ilişkiler konusunda Lee, Japonya’nın II. Dünya Savaşı sırasında esir alarak kullandığı ve “Rahatlatma kadınları” olarak da bilinen Güney Koreli savaş tutsaklarından özür dilemesini gerektiğini düşünüyor.

SEÇİM YAKLAŞIRKEN ORTAYA ÇIKAN SKANDALLAR

Her seçim öncesi olduğu gibi adaylar belirlenirken Güney Koreli siyasetçilerin skandalları medyaya yansımaya devam etti. Lee’de bu iddialardan nasibini alan adaylardan. Seongnam şehrinde belediye başkanı olarak görev yaparken, özel sektör projesini yerel hükümet iştiraki haline bir projeye dönüştürdüğü ve müteahhidi rekabetçi bir teklifle teklifle seçtiği söyleniyor. Konsorsiyumdaki sözleşmeyi kazanan şirketlerden birinin, Lee’ye yakın emekli bir gazeteci olması dikkat çekiyor. Güney Kore basınına göre, firma sadece küçük bir yatırımla yüksek kârlar elde etti. Muhalif Halkın Gücü Partisi ise Lee’nin oğlunun projeye dahil olan bir şirkette iş bulduğu iddialarını gündeme taşıdı.

Eyalet savcıları, Lee’nin 2010 ve 2018 yılları arasında sekiz yıl boyunca belediye başkanı sürecini soruşturmaya aldı. Savcılık, Lee’nin yardımcısı ve söz konusu şirketin eski CEO’su hakkında gözaltı kararı çıkarmış durumda. Davanın büyüyerek kamu davasına dönüşmesi bekleniyor.

ANKETLER LEE İÇİN NE DİYOR?

Anketler Lee’nin seçimlerde kazanma olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyor. Ancak ana muhalefetteki muhafazakâr Halkın Gücü Partisi’nin lideri Yoon Seok-youl ile arasındaki fark kritik eşikte. Gallup Korea tarafından yapılan bir anket, katılımcıların yüzde 34’ünün Lee’ye oranında olumlu baktığını Yoon’un ise sadece yüzde 30 oranında destek aldığını gösterdi. Oy konusunda yapılan araştırmalar ise Lee’yi yüzde 43’e rakibini ise yüzde 42’lik bir dilime yerleştirdi.