CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, Xi Jinping’in özel temsilcisi olarak Güney Kore’de seçilen Cumhurbaşkanı Yoon Sul-yeol’un göreve başlama törenine katılmadan bir gün önce, Güney Kore Cumhurbaşkanı Başkanı Moon Jae-in ile bir araya geldi.

Wang’ın, Moon ile yaptığı görüşmede bu yıl diplomatik bağların 30’uncu yıl dönümü olduğunu ve iki ülkenin yakın üst düzey görüşmeler, derinleşen iş birliğinden ve çok taraflı iletişimde sorunsuz koordinasyondan keyif aldıklarını belirterek, ikili ticari ve ekonomik iş birliğinin esnekliğini ve büyük potansiyelini vurguladığı aktarıldı. Ayrıca Wang, uluslararası ve bölgesel durumlar ne kadar değişirse değişsin, Çin ile Güney Kore arasındaki dostane iş birliğinin temellerinin değişmeyeceğini ve değişmemesi gerektiğini söyledi. Moon ise, son beş yılda ikili ilişkilerin zorlukların üstesinden geldiğini ve ilerleme kaydettiğini belirterek, bir sonraki Güney Kore hükümetinin ivmeyi sürdürmesini umduğunu belirtti.

Güç geçişinin ortasında, Çinli gözlemciler Moon yönetiminin dengeli dış politikasından ve Güney Kore’nin THAAD sistemini konuşlandırmasından sonra kötüleşen Çin-Güney Kore ilişkilerini tekrar olumlu bir gelişme rotasına getirme çabalarından övgüyle bahsettiler. Uzmanlar, Çin-Güney Kore ilişkilerinde Yoon yönetiminin iş birliğine devam etmesinin beklendiğini belirterek, Yoon’un Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile olan ilişkileri Moon’dan daha fazla ön plana çıkarmasının ilişkiler üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini de dikkat çekti.

MOON’UN DENGELİ DIŞ POLİTİKASI İLİŞKİLERE KATKI SAĞLADI

Liaoning Sosyal Bilimler Akademisi’nde Kore Yarımadası uzmanı olan Lu Chao, Global Times’a verdiği demeçte, Moon’un dengeli dış politikasının bölgede barış, istikrar ve refah üzerinde olumlu bir etki yarattığını söyledi. Çin ile dostane ilişkilerin, büyük ülkelerde taraf tutmamanın Güney Kore’nin bağımsızlığını ve istikrarlı ekonomik büyümeyi sağladığını belirten Lu, son yıllarda Çin-Güney Kore ticaret ve ekonomik iş birliğinde kaydedilen ilerlemeye değindi.

Uzmanlar ayrıca, Moon’un Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı üç zirve ve Kim ile dönemin ABD Başkanı Donald Trump arasındaki müzakereleri kolaylaştırma çabaları da dâhil olmak üzere Kore Yarımadası sorununu ele alış biçimine de dikkat çekti.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nde uzman olan Yang Danzhi ise, Yoon’un zorluğunun Kuzeydoğu Asya’da artan gerilimler zemininde Çin, ABD ve Japonya ile ilişkileri nasıl düzgün bir şekilde ele alacağında yattığını söyledi.

Yang, dengeli bir politikanın Güney Kore’ye fayda sağlayacağını ve Yoon hükümetinin diplomatik bilgeliğini ve stratejik bağımsızlığını göstermesinin beklendiğini söyledi.