Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, bir haftalık Orta Doğu ve Kuzey Afrika turu sürüyor. Tur kapsamında Mısır’ı ziyaret eden Moon ve Kahire yönetimi arasında altyapı geliştirmesi için 1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzalandı

Nikkei Asia’nın haberine göre Seul, Mısır’a altyapı geliştirmesi için 1 milyar dolara kadar borç veren bir anlaşmayı onayladı. Güney Koreli şirketlerin Afrika ülkesindeki demir yolu, metro ve deniz tuzdan arındırma projelerine katılmasının önü daha da açılmış oldu.

Mısır ile yapılan anlaşmanın sadece büyük ölçekli altyapıya değil, aynı zamanda yenilenebilir enerji ve teknoloji eğitimine de gideceği aktarıldı.

Anlaşma şartnamesine göre Mısır, Güney Kore Ekonomik Kalkınma İş Birliği Fonu’ndan neredeyse sıfır faizle 1 milyar dolara kadar borç alabilecek. Geri ödeme vadesinin on yıl ve üzerinde olması Mısır’a büyük bir fırsat olarak yorumlandı.

Moon, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile yaptığı görüşmede, Güney Koreli fabrika ve inşaat şirketlerinin Mısır’ın ulaşım ve su projelerine girişini desteklemek istediğini söyledi.

Mısırlı lider, ülkesinin Güney Kore’nin az gelişmiş bir ülkeden gelişmiş bir ülkeye yükselme deneyiminden ders almayı hedeflediğini belirterek iş birliğinin ilerletilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

MISIR’A K-9 OBÜS SATIŞI

Güney Koreli liderin sözcüsü Park Kyung-mi gazetecilere verdiği demeçte, ” Moon ve Sisi, Mısır’ın K9 kundağı motorlu obüs satın alması konusunda anlaştı. İki lider, K9’ların Mısır’ın askeri birikimine katkıda bulunacağı ve teknoloji iş birliği ve yerel üretim için ‘iyi bir örnek’ oluşturacağı konusunda ortak noktada buluştular.” dedi.

BAE İLE SİLAH ANLAŞMASI

Moon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’a da önemli temaslarda bulundu. Ziyarette BAE’ye Güney Kore üretimi orta menzilli karadan havaya füze sisteminin satışı için 3,5 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Hanwha Defence, Hyundai Rotem, Samsung Electronics, Myoungshin Industry ve Doosan Heavy Industries & Construction’dan yöneticiler Moon’un ziyaret heyeti içinde yer alıyor.