Haber: Mehmet Emre Öztürk

Güney Kore’de seçilmiş Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, Tokyo ile daha güçlü bağları sürdürmesi nedeniyle mayıs ayında Japonya’da gerçekleştirilecek Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’na (QUAD) Zirvesi’ne gözlemci olarak katılma isteğinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Japonya, Hindistan ve Avustralya’dan oluşan Dörtlü, Asya-Pasifik bölgesinde yükselen Çin’e karşı ortak hareket etme planı güdüyor. 10 Mayıs’ta göreve başlayacak olan Yoon’un zirveye katılımı ile Güney Kore ilk kez QUAD çatısı altında bir toplantı gerçekleştirecek. Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile ayrı ayrı görüşmeler yapmayı düşündüğü aktarıldı. Yoon, Güney Kore-Japonya ilişkilerinde, eski hükümete göre daha aktif bir politika izleme yolunu seçmeyi planlıyor. Ancak iki ülke arasındaki tarihi meseleler, duygusal olarak yüklü bir konu olmaya devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında kendileri için çalışmak zorunda kalan Güney Koreliler için tazminat olarak ele geçirilen Japon şirket varlıklarının satışı için son tarih de yaklaşıyor. Japon uzmanlar, Güney Kore’nin Kishida ve Yoon’un buluşması için bazı tavizleri göze alması gerektiğini savunuyor.

UKRAYNA MESELESİ GÜNDEM MADDELERİ ARASINDA

Dörtlü’nün mayıs ayında bir araya gelip, Çin’in Asya-Pasifik politikalarına ve Ukrayna meselesini tartışmaları bekleniyor. Dörtlü, demokrasi gibi ortak değerleri paylaşan bölgesel güçler tarafından birleşik bir cephe sunmayı amaçlıyor ve Güney Kore’nin eklenmesi, grubun küresel topluluktaki ağırlığını yalnızca artıracaktır.

Pazartesi günü Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile sanal olarak bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, Dörtlü zirvenin 24 Mayıs civarında yapılmasını önerdi. Nikkei Asia gazetesine göre üst düzey bir Japon yetkili, Biden’ın 22 Mayıs’ta Japonya’ya gelmesi için hazırlıkların aktardı.  Avustralya’da 21 Mayıs’ta federal seçimlerin yapılacak olması nedeniyle Başbakan Scott Morrison’ın Japonya gezisine katılamama durumu göz önünde tutuluyor.

YOON, DIŞİŞLERİ BAKANI TERCİHİNİ YAPTI

Seçilmiş Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Japonya’ya karşı esnek bir duruş sergileyen ve ABD ittifakına yakınlık güden Park Jin’i Dışişleri Bakanı olarak görevlendirdi.

Yoon, “Geniş deneyimine dayanarak, Park durgunluğa giren Güney Kore diplomasisini normalleştirecek ve Güney Kore’yi uluslararası toplumdaki sorumluluklarını yerine getirecek bir ulusa dönüştürecek.” dedi. 65 yaşındaki Park, kariyerine Dışişleri Bakanlığı’nda başladı. 1990’larda, eski Cumhurbaşkanı Kim Young-sam’ın dış basın sekreteri ve tercümanı olarak görev yaptı. Milletvekili olarak birden çok dönem görev yapan Park, özellikle ABD ile geniş kapsamlı bağlantılar geliştirdi ve şu anda Güney Kore-ABD parlamenter diplomasi forumuna başkanlık ediyor.