CRI Türk Dış Haberler Servisi

Güney Kore’de seçilmiş Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yoel tarafından Tokyo’ya gönderilen siyasi heyet Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya geldi.  Görüşme sırasında, Japonya-Güney Kore ilişkilerini daha iyi hale getirme konusunda anlaşma sağlandı. Analistler, Güney Kore’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile güvenlik konusunda daha güçlü bir ittifak kurmayı düşündüğü için Japonya ile temasları artıracağını, ancak ili ülke arasında ada anlaşmazlıkları da dahil olmak üzere çözülmeyi bekleyen birçok sorun olduğunu kaydetti.

Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı’na göre, Güney Kore Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Chung Jin-suk liderliğindeki Yoon’un heyeti Kishida ile görüşürken Yoon’dan kişisel bir mektup teslim etti.

Kishida, “Kurallara dayalı uluslararası düzenin tehdit altında olduğu göz önüne alındığında, Japonya, ABD ve Güney Kore arasındaki stratejik iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. ” dedi. Japonya, Yoon’un ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik sinyallerine somut hamlelerle yanıt verdi. Heilongjiang Eyaleti Sosyal Bilimler Akademisi Kuzeydoğu Asya Araştırmaları Enstitüsü müdürü Da Zhigang, Global Times’a verdiği demeçte, Kishida ile heyet arasındaki görüşmeye ilişkin düzenlemenin bir örnek olduğunu vurguladı.

Bu tür etkileşimler, hem Yoon hem de Japon liderlerin daha iyi ilişkileri gelecek için gerekli bir gündem haline getirdiğini söyleyen Da, Yoon için Japonya ile daha iyi ilişkilerin, Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya’daki çeşitli durumlarla başa çıkmak için ABD ittifakını daha da güçlendirmenin anahtarı olduğunu belirtti.

QUAD İÇİN YENİ BİR ADIM MI?

Yoon, Wall Street Journal ile yaptığı röportajda, davet edilirse Güney Kore’nin Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’na (QUAD) katılmanın “olumlu” olacağını açıkladı.

Çinli analistler, Yoon göreve geldikten sonra Çin-Güney Kore ilişkilerinde bazı değişiklikler olsa da, Çin ile iyi ilişkileri sürdürürken ABD ile ittifakını güçlendirmeye yönelik dengeli bir stratejinin Güney Kore’nin ulusal çıkarlarına daha uygun olduğunu söyledi.

Chung’un ekibi şimdiye kadar Japon dışişleri, ekonomi ve savunma bakanlarıyla bir araya geldi. Japonya, Yoon’un ABD’den sonra heyet gönderdiği ikinci yabancı ülke oldu. Uzmanlar, ABD’ye ve ardından Japonya’ya yapılan ziyaretlerin sırası, Yoon’un “ABD-Japonya-Güney Kore üçgenini” yeniden inşa etme arayışına verdiği öneme dikkat çekti.