Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Jessy Yeunju Jang’ın ülkesinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Vefat haberini duyuran Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Güney Kore halkına başsağlığı diledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Jessy Yeunju Jang’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakan Yardımcısı Kıran, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Jessy Y. Jang’ın bugün ülkesinde vefat ettiğini üzüntüyle öğrendik. Ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşliğin ilerlemesi için verdiği emekleri takdirle hatırlayacağız. Tüm Güney Kore halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.”

CRI Türk’ün Kore Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgiye göre, 10 Şubat’ta yaşamını yitiren Başkonsolos Jessy Y. Jang, geçen yıl sonunda kanser tedavisi görmek için ülkesine dönmüştü.

Jessy Y. Jang, 1991 yılında Dışişleri Bakanlığına katıldıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Miami, New York ve Hong Kong’da çalıştı, ardından Latin Amerika İş Birliği Direktörü, Singapur’da İnşaat Danışmanı ve ASEAN-Kore Merkezi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı, 2019 yılı Mayıs ayında ise İstanbul Başkonsolosu olarak atandı.