CRI Türk Dış Haberler Servisi

Kore Cumhuriyeti ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) tekrar iletişime geçtiği iki ülkenin resmi kaynaklarınca  bildirildi. Kore Cumhuriyeti devlet başkanlığı sözcüsü Park Soo-hyun, Seul ve Pyongyang’ın doğrudan telefon hatları üzerinden sabah 10’da iletişime geçtiğini kamuoyu ile paylaştı.

Kore Cumhuriyeti Birleşme Bakanlığı, KDHC ile sabah 10.00’da iletişim kurduğunu, iletişimin teknik nedenlerden dolayı daha sonra 11.04’te gerçekleştiğini ve üç dakika sürdüğünün altını çizdi.

Geçen yıl Güney’den gelen propaganda broşürlerini protesto etmek için iletişim ofisini havaya uçuran Pyongyang, görüşmelere devam ettiğini resmi Kore Merkez Haber Ajansı’nda (KCNA) yer verdiği bir haber ile doğruladı.

Seul yönetimi, Korelerarası iletişimin yeniden başlamasının Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile KDHC lideri Kim Jong-un arasındaki anlaşmanın bir sonucu olduğunu açıkladı.

İKİ LİDER ARASINDA MEKTUPLAŞMA

KCNA’da yer alan haberde “son birkaç kişisel mektup alışverişi yoluyla Korelerarası iletişim irtibat hatlarının yeniden aktif” hale getirildiğinin Kim Jong-un tarafından kabul edildiği aktarıldı.

Sözcü Park ise, Moon ve Kim’in yeniden başlama için Nisan ayından bu yana birçok kez kişisel mektup alışverişinde bulunduklarını ve Korelerarası uzlaşmanın ilerletilmesi konularında iletişimde olduklarını söyledi.

Mektupların ayrıntılarını açıklamayan Park, “İki lider de karşılıklı güveni yeniden kazanma ve ülkelerin ilişkilerini yeniden ilerletme anlayışını paylaştı.” ifadelerine yer verdi.