Suriye’nin hem kuzey hem de güney cephesinde tansiyon yükseldi. İsrail jetleri Şam’ı hedef aldı. Saldırıya yanıt veren Suriye’nin ateşlediği bir füze yolunu şaşırarak nükleer tesisin bulunduğu Dimona kenti yakınlarına düştü. Kuzeyde ise Kamışlı’da Suriye ordusuna bağlı Halk Savunma Güçleri ile YPG arasında iki gündür devam eden çatışmalar duruldu ancak bölgede gerginlik sürüyor.
İsrail jetleri gece 1.30 sıralarında Suriye’nin Başkenti Şam kırsalına saldırı düzenledi. Suriye Ordusu hava savunma sistemi karşılık verince Suriye tarafından ateşlenen bir füze İsrail’in nükleer tesisinin bulunduğu Dimona kenti yakınlarına düştü.

İlk anda paniğe neden olan olayın ardından taraflardan gelen açıklamalarla durum netleşti. Suriye Savunma Bakanlığı 01.38’de İsrail tarafından Şam’a yapılan saldırıya hava savunma sistemleri devreye sokularak yanıt verildiğini duyurdu.

Suriye Savunma Bakanlığı Twitter hesabı:

Dimona nükleer tesisleri yakınlarında meydana gelen patlamayla ilgili İsrail Savunma Bakanlığından da açıklama yapıldı. Suriye tarafından karadan havaya ateşlenen bir füzenin İsrail’in güneyindeki Necef Çölü’ne düştüğü belirtildi. Açıklamada füzenin ateşlendiği Suriye’deki bataryaların hedef alındığı bildirildi.

İsrail Ordu Radyosu da Dimona Nükleer Tesisi yakınlarına düşen füzenin Suriye tarafından ateşlenen ve yolunu şaşıran bir füze olduğunu duyurdu.

https://twitter.com/TsahiDaboush/status/1385017404984549378?s=20

Suriye’den yapılan resmi açıklamalarda dört Suriye Ordusu askerinin yaralandığı belirtildi. İsrail tarafından her hangi bir kayıp açıklaması gelmedi.
İsrail ordusu geçen yıl Suriye topraklarında belirli noktalara bine yakın hava saldırısı düzenledi.

KUZEYDE SURİYE ORDUSU YPG ÇATIŞMASI

Öte yandan terör örgütü PKK/YPG ile Suriye Ordusu’na bağlı Halk Savunma Birlikleri arasında Kamışlı’da gerginlik sürüyor. Türkiye sınırına sıfır noktasında bulunan Haseke vilayetine bağlı Kamışlı’daki havalimanı ve çevresindeki bölge, krizin başından beri Suriye ordusunun denetiminde bulunuyor. Stratejik önemi bulunan Haseke kentindeki Arap aşiretleri ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) destekli YPG arasında sık sık gerilim yaşanıyor.

Suriye’nin kuzeyinde ABD destekli PKK/YPG ile Suriye Ordusu’na bağlı güvenlik birimleri arasında çatışma çarşamba gecesi sabaha karşı başladı. Çatışmalar bir gün boyunca aralıklarla sürdükten sonra perşembe günü sabaha doğru duruldu. Yerel kaynaklar, YPG’nin Tay Mahallesi’ni ele geçirmeye çalıştığını ve bölgeye Rus güçlerinin müdahale ettiğini aktardı.

Haseke’deki en büyük aşiret olan ve Suriye Ordusu ile hareket eden Taylarla PKK uzantıları arasındaki gerginlik 2004 yılında ayrılıkçı unsurların Kamışlı’daki ayaklanma girişimine kadar dayanıyor.

Suriye krizinde devlet otoritesi zayıflamasına ve Amerika’nın baskılarına rağmen bölgedeki büyük Arap aşiretleri Suriye hükümetine desteğini çekmedi. Bu durum nedeniyle ABD’nin desteklediği YPG, bölgede tam hâkimiyet kuramadı.