2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği özel röportajda, Beijing Kış Olimpiyatları’nın verimli ve olağanüstü bir şekilde organize edildiğini söyleyerek CMG aracılığıyla Çin halkına Bahar Bayramı dileğini aktardı.

BEIJING KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI TÜM DÜNYANIN BİR ŞENLİĞİDİR

Çin’in üç yüz milyon kişiyi buz ve kar sporuna çekme vizyonunun daha fazla insanın bu sporu sevmesini sağladığını hatırlatan Guterres, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın son derece iyi bir fırsat olarak tüm dünyanın dayanışmasını güçlendirebileceğini kaydetti.

Guterres, “Beijing Kış Olimpiyatları’nın aktardığı salgına boyun eğmeme ve dayanışma içinde olmaya dair deneyimler olimpiyatın anlamını aştı.” ifadelerini kullandı.

ÇİN, DÜNYANIN DAYANIŞMASINI VE İŞ BİRLİĞİNİ AKTİF ŞEKİLDE HIZLANDIRIYOR

Hâlihazırda dünyanın karşı karşıya olduğu Covid-19 salgını ve iklim değişikliği dâhil tüm meydan okumalara yönelik olarak, Guterres, Çin’in çok taraflı iş birliğini daima desteklediğini, bu çabaların da uluslararası toplumun küresel meydan okumalara karşı birlikte müdahale etmesini güçlü bir şekilde teşvik ettiğini vurguladı.

Guterres, “Çin çok taraflı mekanizmaları ve BM’yi destekleyerek insanlığın ortak refaha kavuşturulması ve aralarındaki farklılıkların giderilmesi doğrultusunda çaba harcamaktadır. BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi olan Çin, dünyanın dayanışma ve iş birliğini aktif olarak desteklemektedir.” diye konuştu.

BM, ÇİN İLE BİRLİKTE ÇEŞİTLİ ZORLUKLARI ELE ALACAK

Ocak ayında BM Genel Sekreteri olarak ikinci görev süresine başlayan Guterres, ülkeler arasındaki dayanışmayı güçlendirmeye devamlı olarak bağlı kalarak çeşitli zorlukları ortaklaşa ele almak için Çin de dâhil olmak üzere tüm taraflarla birlikte çalışacağını belirtti.

Beş yıldan sonra görevi bırakacağına değinen Guterres, “Tüm dünyadaki iş birliği havasının ana akım haline gelmesini ümit ediyorum. Bu hedefe ulaşmak için daha gidilecek çok uzun yol var, ancak tıpkı Olimpiyat Hareketi’nde olduğu gibi, dayanışma ve iş birliği kanalıyla söz konusu hedefe ulaşılabilir.” dedi.

BEIJING KIŞ OLİMPİYATLARI’NA VE ÇİN’İN BAHAR BAYRAMI’NA KUTLAMALAR

Bu yılki Beijing Kış Olimpiyat Oyunları Çin’in Bahar Bayramı’na denk geldi. Guterres, ayrıca CMG aracılığıyla iyi bayram dileklerini aktararak, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla düzenlenmesini, Çin halkına mutlu bir bayram, refah, zenginlik, güvenlik ve huzur diledi.