Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları sırasında Olimpiyat Ateşkesi uygulanması çağrısını olumlu karşıladıklarını ve kesinlikle desteklediklerini belirtti.

Zhao günlük basın toplantısında, Olimpiyat Ateşkesi’nin uzun bir geçmişe sahip olduğunu anımsattı. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kısa süre önce düzenlenen 76. BM Genel Kurulu’nda 2022 Beijing Kış Olimpiyatları için Olimpiyat Ateşkesi kararı onaylandı. Bu, uluslararası toplumun Çin’in kış olimpiyatlarını başarıyla düzenleyeceğine yönelik güvenini yansıtıyor.

Çin daima barış taahhüdüne sadık kalıyor ve çok taraflılığı gerçek anlamda yerine getiriyor; BM’nin çalışmalarına derinlemesine dâhil oluyor ve destek veriyor; yaz ve kış olimpiyatlarına aktif şekilde katılıyor. Olimpiyat Ateşkesi kararını desteklen Çin, spor aracılığıyla dünya barışının korunmasına, bütün ülkelerin kalkınmasının hızlandırılmasına ve halklar arasındaki dostluğun arttırılmasına da Çin gücünü katıyor.

Çin aynı zamanda, bütün ülkelere Beijing Kış Olimpiyatları fırsatından yararlanarak, fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla ortadan kaldırma, zıtlaşmanın yerini iş birliğinin almasını sağlama, karşılıklı anlayışı artırma ve dünya barışı ile kalkınmasını ilerletme çağrısında bulunuyor.”