Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres dün Dünya Gıda Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, insanlığa davranışlarını değiştirerek tahıl güvenliğini arttırma çağrısında bulundu.

Guterres, dünyada 3 milyar kişinin sağlıklı beslenmeden mahrum kaldığına ve bu sayının dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ına denk geldiğine işaret etti.

Açlık ve yetersiz beslenme sıkıntısı çeken insan sayısının yükselirken obez nüfusun da arttığına dikkat çeken Guterres, Covid-19 salgınının bu durumu daha da ciddileştirdiğini ve açlık çekenlerin sayısının 140 milyon arttığını söyledi.

Guterres, bunun dışında tahıl üretim ve tüketim tarzları ile tahıl israfının dünyaya ciddi zararlar getirmenin yanı sıra, doğal kaynak, iklim ve çevre üzerinde “tarihi” baskılar yaratarak, her yıl trilyonlarca dolar kayba neden olduğunu vurguladı.

Dünya Gıda Günü’nün bu yılki temasının “Eylemlerimiz Geleceğimizdir” olarak belirlendiğine ve devrimi gerçekleştirecek gücün ellerimizde olduğuna işaret eden Guterres, insanlara davranışlarını değiştirerek daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha güzel hayat elde etmek ve sürdürülebilir gelişme hedeflerine ulaşmak için harekete geçme çağrısında bulundu.