Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün daha güçlü ve kapsayıcı birçok taraflılık oluşturulması çağrısında bulundu.

Guterres, dün video konferans yöntemiyle düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, insanlığın karşı karşıya bulunduğu küresel sınamaların gün geçtikçe daha da ciddi ve karmaşık bir hâl aldığına dikkat çekerek, daha güçlü ve kapsayıcı birçok taraflılığın oluşturulması çağrısı yaptı.

Covid-19 salgınının dünyanın röntgenini çekerek mevcut derin çatlak ve kırılganlıkları ortaya koyduğuna işaret eden Guterres, bu kırılganlıkların salgın ve kamu sağlığı çerçevesini aşarak, iklim değişikliği, toplumsal yapılar, cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir kalkınma ve siber ortam gibi daha çok alana eriştiğini ifade etti.

Çok taraflılığın güçlendirilmesi gerektiğini belirten Guterres, “Dünyanın, küresel ve bölgesel örgütleri, ekonomik ve siyasi varlıkları birbirine bağlayan birçok taraflılığa, işletmeler, kentler ve üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirilen, cinsiyet eşitliğini, ırksal adaleti koruyan ve iklim değişikliğini göğüsleyen kapsayıcı birçok taraflılığa ve gelecek nesillerin hak ve çıkarlarına saygı gösteren birçok taraflılığa sahip olması sağlanmalı.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgınıyla mücadele konusuna da değinen Guterres, aşı eşitliğinin insanların hayatlarını ve ekonomiyi kurtarmak için son derece büyük önem taşıdığını, G20’nin bir “küresel aşılama planı” hazırlamak için bir acil çalışma grubu kurmak için yeterli koşullara sahip olduğunu kaydetti.