Birlemiş Milletler(BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya-Ukrayna sınırındaki gerginliği diplomatik yolla çözme çağrısında bulundu.

Guterres dün basına yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin çatışmaya dönüşme olasılığının artmasından kaygı duyduğunu belirtti.

Askeri çatışmaların, can ve mal güvenliğinin yanı sıra Avrupa ve dünya barışına getireceği zararların düşünülemez olacağına dikkat çeken Guterres, en zorlu meselelerin dahi diplomatik yollarla çözülebileceğini kaydetti.

Son zamanlarda yürütülen bir dizi diplomatik teması olumlu karşıladığını belirten Guterres, ancak diplomatik çabaların daha da güçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kışkırtıcı açıklamalardan kaçınılması çağrısında bulunan Guterres, halka açık konuşmaların gerginliği tırmandırmayı değil, gevşetmeyi amaçlaması gerektiğini ifade etti.

Guterres ayrıca, çeşitli taraflarla temasları sürdürerek, barışçı çözüm bulunması için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Guterres aynı gün, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile video konferans yoluyla görüşmenin yanı sıra, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yla telefonda konuştu ve BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Rusya’nın yetkilileriyle bir araya geldi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün bir araya geldi ve görüşmede diplomatik diyaloğu sürdürme sinyalleri verildi.