Wang Juemian, CRI Haber Merkezi

BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın açılışında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptığı konuşmada güvenlik ve kalkınmaya vurgu yaparak, BRICS ülkelerinin çalkantılı bir değişim döneminde bulunan uluslararası ilişkilere istikrar ve enerji enjekte etmesi gerektiğinin altını çizdi.

BRICS iş birliği mekanizması dünyanın en büyük beş yükselen ülkesini kapsayarak, dünyanın siyasi ve ekonomik haritasında önemli bir yere sahip.

Büyük değişiklikler ile Covid-19 salgınının iç içe geçtiği bugünlerde BRICS’in, yeni yükselen ülkelerin benzersiz rolünü nasıl oynayacağı dünyanın dikkatini çekmektedir.

Siyasi güvenlik BRICS iş birliğinin bel kemiğidir. Rusya-Ukrayna çatışması, başını ABD’nin çektiği NATO’nun diğer ülkelerin güvenliği pahasına kendi güvenliğinin peşinde koşmasının yeni çelişkilere ve risklere yol açacağını bir kez daha kanıtladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping konuşmasında 21 Nisan’da düzenlenen Baoao Asya Forumu’nun açılışında kendisi tarafından öne sürülen Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ni yineleyerek, BRICS ülkelerinin, birbirlerinin temel çıkarlarına ve önemli kaygılarına önem vererek, birbirlerinin egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermesi, hegemonya ve güç siyasetine karşı çıkması, Soğuk Savaş zihniyetine ve blok zıtlaşmasına hayır demesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi’nin söz konusu fikirleri, BRICS ülkelerinin karşılıklı siyasi güven ve güvenlik iş birliğini artırması için büyük önem taşıyor. BRICS ülkelerinin dışişleri bakanları ise, bağımsızlık ile egemenlikte ısrar etmeye ve anlaşmazlıkların diyalog gibi barışçıl yollarla çözülmesini desteklemeye devam edeceklerini belirtti. BRICS, başlıca gelişmiş ülkelere, tek taraflı yaptırımların gelişmekte olan ülkelere ve savunmasız topluluklara ciddi etkiler yaratmasından kaçınmak için sorumlu politikalar izleme çağrısında bulundu.

Bunun yanı sıra, BRICS ülkelerinin karşı karşıya bulunduğu diğer bir görev ise kalkınmadır. Küresel ekonomik toparlanmada belirsizlikler artarken ve dengesizlik sorunu öne çıkarken, yeni yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülkelerin dayanışma ve iş birliğini güçlendirmesi, her zamankinden daha önemlidir.

2017 yılında Xiamen’de düzenlenen BRICS Zirvesi’nde ileri sürülen “BRICS+” sayesinde, BRICS iş birliğinin alanı daha da genişletilmişti.

Geçen yıl Eylül ayında Xi Jinping tarafından ileri sürülen Küresel Kalkınma İnisiyatifi, yüzden fazla ülke ve içinde Birleşmiş Milletler’in de bulunduğu birçok uluslararası örgütün desteklerini kazandı.

Çin Cumhurbaşkanı’nın son toplantıda yaptığı konuşmada ortaya koyduğu “iş birliği pastasını daha büyük yapalım ve ilerleme gücünü daha çok artıralım” şeklindeki fikir, açıklık ve paylaşım ruhunu bir kez daha yansıttı.

2022’de Çin, BRICS’in dönem başkanı oldu. Çin, beş sene sonra bir kez daha bu rolü üstlendi. Çin şu ana kadar BRICS kapsamında 50’den fazla etkinlik düzenledi. Bu etkinlikler sayesinde pek çok alanda BRCIS iş birliğinde önemli ilerlemeler sağlanırken, gelişmekte olan ülkelerin gelişmesine de yeni ufuklar açıldı.