Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Karayipler ülkesi Haiti’deki gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin evinde uğradığı saldırı sonrası hayatını kaybettiğini hatırlatan Altay Atlı, “Bu suikast Türkiye’de çok ses getirdi. En üst düzeyde kınandı, taziyeler iletildi. Başkan Jovenel Moise iki hafta Türkiye’de idi. Antalya Diploması Forumu’na katılmıştı. Bu yüzden de Türkiye’de çok ses getirdi.” dedi.

BUNDAN SONRA HAİTİ’DE NE OLACAK?

Suikast sonrası ülkede olağanüstü hâl ilan edildiği belirten Atlı, “Sınırlar kapatıldı. Suçluların yakalanması için çalışmalar yapılıyor. Birçok iddia gündeme geliyor ama bu işin arkasında kimlerin olduğunu konuşmak için biraz erken. Esas soru bundan sonra Haiti’de ne olacak? Çünkü suikast öncesinde Haiti tam anlamıyla kriz içindeydi. Moise yönetimi ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Covid öncesi 2020’nin başında parlamento kapatıldı ve seçimlerin yapılacağı açıklanmıştı fakat sonra ertelenmişti. 2010 yılında yaşanan depremden beri toparlanamayan bir Haiti var. 250 bin insan hayatını kaybetmişti. Haiti’nin bütün altyapısı ciddi şekilde etkilendi. O dönemden itibaren Haiti kolay kolay belini doğrultamadı.” diye konuştu.

HAİTİ’DEKİ KARIŞIKLIĞIN DERİNLEŞME İHTİMALİ YÜKSEK

Akademisyen Atlı, şu anda Haiti’de ülkenin yönetiminde bir boşluk söz konusu olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Şu anda geçici olarak görev yapan Başbakan Claude Joseph var. Aslında suikasttan hemen önce Moise tarafından yeni bir başbakan atanmıştı ama henüz yemin etmemişti. Anayasaya göre devlet başkanının yerine Anayasa Mahkemesi başkanı göreve geliyor. Fakat o da Covid-19’dan hayatını kaybetmişti. O yüzden bir belirsizlik söz konusu. O nedenle de önümüzdeki günlerde farklı kişilerin bu anlamda hak iddiaları olacaktır. Bunun da Haiti’deki karışıklığı derinleştirme ihtimali oldukça yüksek. Haiti ciddi bir kaos içine girdi.”