China Daily / Yi Xin

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları devam ediyor. Tüm uluslararası spor etkinliklerinde olduğu gibi, seyirciler inanılmaz sportmenlik hareketleri ve sahne gerisinden gelen birçok iç açıcı hikâyeden etkilendiler. Aynı zamanda 2022 Kış Olimpiyatları, halkın Oyunları olarak kendini gösterdi. Onu gerçekte olağanüstü yapan ve Olimpiyat tarihinde kalıcı hatıralar bıraktıran şey budur.

Kış Oyunları sıradan insanlar arasında kış sporları konusunda heyecan yarattı. Çin’in 2022 Kış Oyunları’nı düzenlemeye hak kazandığı 2015 yılından bu yana geçen altı buçuk yılda, güney eyaletlerinde dâhil olmak üzere daha fazla Çinli kış sporları eğitimi, amatör ya da profesyonel yarışlar ile kış sporlarıyla ilgili boş zaman faaliyetlerine katıldı. 2021 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 346 milyon Çinli “buz ve kar sporlarına” katıldı. Çin nüfusunun neredeyse dörtte birine kış sporlarını getireceğini sözünü tuttu. 

“ORTAK BİR GELECEK İÇİN BİRLİKTE”

Kış Oyunları, açılış töreniyle birlikte sıradan insanların katılımına odaklanıyor. Yıldızlar, ünlüler ya da profesyonel sanatçılar yoktu, beş yaşındakilerden tören için “coşku gösterisi” olarak neşeli “kare dansı” (özellikle yaşlı Çinliler arasında bir tür popüler fiziksel egzersiz) yapan 70 yaşındaki insanlara kadar bir grup eğitimsiz dansçının da arasında bulunduğu dünyaya kim olduklarını göstermek isteyen sıradan insanlar vardı. Çoğu üniversite öğrencisi mavi ve beyaz üniformalı gönüllüler hem Kış Olimpiyatları hem de Paralimpik Oyunları’nda hizmet ediyorlar. Oyunların yapıldığı alanlarda çalışan 19 bin görevli ve Oyunlara dışardan destek veren birçok kişiyle birlikte gençler, ihtiyaç olan her yerde sıcak gülüşleriyle katkıda bulunuyorlar. Onlar Olimpiyat Oyunları’nın tanınmayan yıldızları ve “Ortak Gelecek İçin Birlikte” anlayışının önemli gücü. 

Kış Oyunları sıradan insanlar tarafından gerçekten beğenildi. Çin halkı Olimpiyat Oyunları’nı çevrim içi olarak arzulu bir şekilde takip ediyor. Beijing 2022 Kış Olimpiyatları şimdiden, Çin’de şimdiye kadar en fazla izlenen Kış Olimpiyatları oldu. Çin halkı için Olimpiyatlar madalya kazanmaktan ziyade daha çok sportif başarı ve kış sporlarının cazibesinin keyfini çıkarmaktır. Tıpkı Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile görüşmesinde dediği gibi, “Bu sefer Çinli sporcuların kaç tane altın madalya kazandığı umurumda değil. Gelecekte bize sağlayacağı motivasyon ve canlılığa daha fazla önem veriyorum.”

İNSANI MERKEZE KOYAN BİR OLİMPİYAT

Yarışma alanlarının dışında, Oyunların panda maskotu Bing Dwen Dwen’i almak için başka bir büyüleyici yarış başlıyor. Açılış töreninden iki gün sonra maskotun figürleri Çin’in her yerinde satıldı. Tüyleri kabarık pandadan başka, Çinli internet kullanıcıları, neredeyse imkânsız dörtlü axel atlayışı yapma ısrarıyla milyonlara ilham kaynağı olan iki kez Olimpiyat şampiyonu Japon artistik patinajcı Yuzuru Hanyu’ya bayılıyorlar. 

Olimpiyat Oyunları’nın mirası insanlara faydalı olmaya devam edecek. Örneğin, kayakla atlama platformu etkileyici Big Air Shougang’a bakın. Dünyanın her tarafından seyirciler, dünyanın en iyi kar kayakçılarının eski soğutma kulelerinin yanına inşa edilen rampalardan atlayışlarını izledi. Kullanılmayan bir çelik fabrikasından yükselen bu dev atlama rampası çok daha büyük bir amaçla tasarlandı ve inşa edildi; kış sporları sektörü ve turizmini desteklemek, ekonomik büyümeyi yönlendirmek ve gelecek yıllarda insanların yaşamını iyileştirmek. Bir zamanlar Beijing’in sanayi kompleksinin kalbi olan Shougang bölgesi, Çin’deki eski sanayi bölgelerinin yeniden düzenlenmesinde bir pilot projedir. 

Hebei eyaletindeki Zhangjiakou kentinin karlarla kaplı Chongli ilçesi, devam eden değişikliklerin bir başka kanıtıdır. Chongli daha önce yoksul, dağlık bir bölgeydi. Bugün bu ilçe kış sporları turizminde yeni bir gidilecek yer haline geldi. Bölgede her beş kişiden biri şimdi kış sporları sektöründe çalışıyor ve doğrudan Kış Olimpiyatları’nın gelirinden yararlanıyor. “Gelecek için sürdürülebilir” sloganı, Beijing 2022’nin insanlar için çağrıda bulunduğu ve yaptığı (ve yapmaya devam edeceği) şeydir. Modern Olimpiyatlar’ın kurucusu Baron Pierre de Coubertin’in dediği gibi, “Olimpiyat Oyunları’nda en önemli şey kazanmak değil, katılmaktır.” İnsanların katılmasına izin vermek açısından, Beijing 2022 kesinlikle insanı merkeze koyan bir olimpiyat olarak tarihte yerini alacaktır.