Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) halkları arasındaki dostluğun her zaman Çin-ABD ilişkilerinin gelişimi için kaynak ve önemli bir temel olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, bir önceki ABD yönetimi ve Çin karşıtı güçlerin Çin’e iftira atarak iki ülkenin halkları arasındaki atmosferi ciddi şekilde zedelediğini vurguladı.

Alınan haberlere göre, anketler Amerikalıların Çin’e dair olumlu duygularının tarihin en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor.

İlgili soruları yanıtlayan Wang Wenbin, bugün düzenlen olağan basın toplantısında,  Çin-ABD ilişkileri üzerine son zamanlarda birçok anket yapıldı, bu anketlerden gelen verilere göre, ankete katılan çok sayıda Amerikalı Çin-ABD kültürel alışverişinin sürdürülmesi gerektiğine inanmakta. Ankete katılanların % 72’si ABD iklim ıslahı alanında Çin ile aktif olarak iş birliği yapılmasını desteklemekte” diye konuştu.

Çin ve ABD’nin son zamanlarda çeşitli düzeylerde bir dizi iletişim gerçekleştirdiğine dikkat çeken sözcü, ABD’nin Çin ve Çin-ABD ilişkilerini objektif bir şekilde ele alarak Çin’e karşı rasyonel ve somut politikalar uygulaması, Çin ile ABD arasındaki karşılıklı güven ve iş birliğini artırmak için daha fazlasını yaparak Çin-ABD ilişkilerini sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme yörüngesine geri getirmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Sözcü Wang, çeşitli ülkelerin medya kuruluşlarının Çin ve Çin-ABD ilişkileri hakkında nesnel ve doğru haberler yaparak Çin ve ABD halkları arasındaki karşılıklı anlayış ve güveni artıran köprü rolünü daha iyi bir şekilde oynamasını temenni ettiklerini kaydetti.

Öte yandan sözcü Wang Wenbin, Microsoft’un “Çin hackleme” söylentisine değinerek Çin’in siber olayları tespit edilirken ilgili medya ve şirketlerin asılsız tahminler ve suçlamalar yapmak yerine yeterli kanıta dayalı profesyonel ve sorumlu bir tutum benimsemesini umduğunu belirtti.

Microsoft, dün yaptığı açıklamada, Çin hükümeti ile bağlantılı bir siber korsanın posta sunucusundaki bir güvenlik açığını kullanarak ABD’deki bir kuruluşa saldırdığını bildirdi.

Wang, Çin’in her türlü siber saldırıya ve siber hırsızlığa kararlılıkla karşı çıktığını ve yasalara göre bu davranışlara darbe indirdiğini vurguladı.