Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri, kendisine hükümeti kurma veya alanı başkalarına bırakma çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı, kabinesini onaylamaya ya da erken seçimin önünü açmaya davet etti. 

Sünni Müstakbel Hareketi lideri eski Başbakan Hariri, ekonomik krizin büyümesine rağmen aylardan beri yeni hükümetin kurulamaması nedeniyle kendisini suçlayan Cumhurbaşkanı Avn’a yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Yeni hükümeti kurma görevini aldığı Ekim 2020’den bu yana Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 16 kez çıktığını ve Cumhurbaşkanı Avn’ın randevu vermesi halinde 17’inci ziyareti yapmaktan onur duyacağını belirten Hariri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşecek yeni görüşmede birkaç haftadan beri elinde hazır bulunan kabine listesi üzerinde Avn ile hemen anlaşmayı tartışabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Avn’a, sunduğu kabine listesine onay verme veya erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önünü açma çağrısında bulunan Hariri, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı, ülkedeki çöküşün önüne geçmeye kadir gerekli reformları hayata geçirecek siyasi partiler dışından teknokratlardan oluşacak kabine listesine onay vermekten aciz kalması halinde Lübnan Parlamentosu’nun iradesini akamete uğratma girişimlerinin arkasındaki gerçekleri açıkça söylemelidir.”

Sunduğu kabine listesini tartışmak üzere birkaç haftadan beri Cumhurbaşkanı Avn ile telefonda görüşmeyi beklediğini vurgulayan Hariri, “Ancak ben ve tüm Lübnanlılar, Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı televizyon konuşmasında, hemen hükümetin kurulması konusunda kendisiyle anlaşmaya varmam için beni saraya davet etmesinin şaşkınlığını  yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Avn, televizyon konuşmasında, “Hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri, ulusal denklemle minimum uyumu olmayan bir kabine listesini sunmakla ülkeyi işlevsizlik tüneline soktu. Hemen hükümeti kurma konusunda benimle anlaşması için kendisini anayasanın belirlediği mekanizmalar doğrultusunda hiçbir bahane veya gecikme olmaksızın Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet ediyorum.” demişti.

Hariri’ye, ulusal kurtarma hükümetini kurma konusunda aciz olması halinde alanı bu işin altından kalkacak kişilere bırakması çağrısında bulunan Avn, “Doğru ve samimi şekilde hükümeti kurmakla görevlendirileni iki seçenekten birini seçmeye davet ediyorum. Çünkü bugünden sonra susup kaleden evlere sığınmanın bir faydası olmaz.” yorumunda bulunmuştu.