Xinhua / Wu Xia

Çin teknoloji şirketi Huawei, çarşamba günü akıllı telefonlar için kendi işletim sistemi HarmonyOS’yi resmen açıklayarak, dijital dünyada küresel müşterileri için yeni bir marka seçeneği sunuyor.

Çin dilinde ismi Hongmeng olan sistem, karmaşadan kurtulmak ve yeni bir şeye başından başlamak anlamına gelen ismini Çin mitolojisinden ödünç aldı. Huawe’in yeni ürününe verme niyetinde olduğu anlam tam olarak budur.

HarmonyOS’nin kullanıma sunulması, Huawei’in, Washington yönetiminin saldırgan ve temelsiz yaptırımları karşısında kendi başına ekosistem geliştirmesi yolunda bir ilerlemeye işaret ediyor. Bu aynı zamanda, Washington’ın zoruyla iki ülke arasındaki teknolojik ayrışmanın potansiyel riski arasında Çin’in bağımsız teknolojik yeniliğinde önemli bir adımı gösteriyor.

Yeni bir işletim sistemi geliştirmesine ilaveten Huawei, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tedarik zincirine bağlı kalmayan yazılım ve hizmet işine yönelerek, araç içi yazılım ile bulut bilişim üzerinde de çalışıyor.

Çin’in muazzam iç piyasası dikkate alındığında, Huawei, farklı uygulama geliştiricileri ve cihaz üreticileriyle iş birliğinde kendi ekosistemini büyütmek için epeyce geniş bir alana sahip bulunuyor. Huawei’in işletim sisteminin piyasaya sürülmesi diğer yaygın emsallerinin yerini almayı amaçlamıyor olsa bile, HarmonyOS’nin çıkması, Çinli teknoloji şirketlerinin işletim sistemlerinde Batı’nın tekelini kırmak için ilk adım olarak düşünülebilir.

Bir bakıma, bu yeni sistem, hala Huawei’yi boğmaya çalışan yoğun dış baskı sayesinde ortaya çıktı.

Uzunca bir süredir ABD yönetimi, Huawei ve diğer Çin teknoloji firmalarına karşı temelsiz ulusal güvenlik suçlamaları yöneltiyor, peş peşe ambargo uyguluyor ve Huawei’yi kendi 5G sektöründen çıkarması için özellikle Avrupa’dakiler olmak üzere müttefiklerine baskı yapıyor. Washington’daki bu korku tellallığının ve saplantının sebebi, Çin’in mümkün olduğu kadar uzun bir süre teknoloji bakımından ABD’nin gerisinde kalmasıyla ilgili. 

AÇIK KALMAK VE SAĞLIKLI REKABETİN YANI SIRA İŞ BİRLİĞİNİ BENİMSEMEK

Bununla birlikte Washington’ın Çin’in teknoloji kapasitesini geliştirmek için meşru haklarını inkâr etme adımları, kendilerini etkisiz olmanın yanı sıra yıkıcı olduğunu göstermiştir. Bir yandan, giderek daha da dijitalleşen ve son derece yüksek bağlantılı bir dünyada Çin teknoloji şirketlerini engelleme girişimleri pek mümkün görünmüyor. HarmonyOS işletim sisteminin ortaya çıkışı bunun bir örneğidir. Aynı zamanda, Çin ile ABD teknoloji firmaları arasındaki sağlıklı rekabet ilerlemeye yol açabilir ve ayrıca bu her iki taraf ve dünyanın geri kalanı için de iyidir.

Öte yandan Çinli firmaları Batılı ülkeler piyasası ve yarı iletken tedarik zincirinin dışında bırakmak, bu ülkeleri dijital alanda geride bırakacak, endüstrilerine zarar verecek, küresel endüstri ile tedarik zincirlerini bozacak ve Batılı ülkelerdeki piyasa açıklığına hasar verecektir. 

Açık kalmak ve sağlıklı rekabetin yanı sıra iş birliğini benimsemek… Bu, günümüz dünyasında teknolojik yeniliği desteklemenin anahtarı budur. Bu aynı zamanda ABD’nin nasıl dünyanın teknolojik güçlerinden biri haline geldiğini göstermektedir.

Bu yüzden, Çin’in teknolojik gelişimini engellemek değil, ona uyum sağlamak ABD ve diğer Batılı ülkeler için uluslararası toplumun ortak çıkarına olacaktır. Birlikte, insanlığın iyiliği için büyük bir fark oluşturabilirler. HarmonyOS’nin, diğer işletim sistemleri iOS ve Android’e karşı alternatif olabilmesi için kat etmesi gereken uzun bir yol olmasına rağmen, gelişimi sağlıklı bir rekabet yaratacaktır. İhtiyaçları giderek farklılaşan dünya çapındaki müşteriler, bu durumdan en fazla yararlananlar olacaktır.