CRI Türk Haber Servisi

Çinli teknoloji devi Huawei’den gelen son açıklama cep telefonu piyasasında yeni bir işletim sistemi için geri sayım başlattı. Açıklamaya göre, 2 Haziran’da akıllı telefonlar için HarmonyOS işletim sistemini resmi olarak kullanıcılara sunulacak.

Uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yaptırımlarına maruz kalan Huawei Android ve Google tabanlı Amerikan şirketlerine alternatif bir işletim sistemini kullanıcılara sunmuş olacak.

Huawei’in kendi yazılım ekosistemini oluşturmak için uzun süredir yatırımlar yaptığı biliniyordu. Huawei yetkilisi Wang Chenglu, daha önce HarmonyOS’un nesnelerin interneti için tasarlanmış bir işletim sistemi olduğunu ve her türlü IoT cihazının bir arada çalışmasını mümkün kılacağını belirtti.

ANDROID’E GÖRE DAHA GELİŞMİŞ SEÇENEKLER SUNUYOR

Huawei, akıllı telefonlarda HarmonyOS uygulamalarının geliştirebilmesi için aralık ayında Harmony-OS 2.0’ın beta sürümünü geliştiricilere sunmuştu.

Geliştiricilerin ilk izlenimleri, Android kullanıcılarının çok zorlanmayacağı ve birçok alanda Android’e göre daha gelişmiş seçeceklerin olduğu yönünde. Ayrıca, HarmonyOS’un daha sorunsuz cihazlar arası bağlantı yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor. Uyarlanabilir kullanıcı ara yüzü ile daha hızlı cihazlar arası veri aktarımı sunması öne çıkan yenilikler arasında.