Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “20 Aralık’ta kimse devreye girmedi, sadece binlerce bireysel satıcı devreye girdi, adeta yarıştılar. O gece dövizini bozdurmak için adeta insanlar yarışa girdi. Türk lirası mevduatlar 38 milyar lira arttı.” dedi.

Nebati, A Haber canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Dolar 20 TL olacak, sahte ve yalan haberler vardı. Doğru olmayan ve sürekli bireyleri dövize yönlendiren haberler vardı. Hep içeriye doğru oynadılar.

20 Aralık tarihi bir gündür. Türkiye’nin en önemli günlerinden birisi olarak anılacaktır. Ekonomi ve siyasal literatüre girdi.

20 Aralık’ta kimse devreye girmedi, sadece binlerce bireysel satıcı devreye girdi, adeta yarıştılar. O gece dövizini bozdurmak için adeta insanlar yarışa girdi. Türk lirası mevduatlar 38 milyar lira arttı.

Bizim için önemli olan o akşamdı. Finansal istikrar sağlanırsa, o dolarizasyonu engelleyecek adımlar atarsanız güven artar. Bunun üzerine inşa edilecek olan ihracatın artırılması büyük önem arz ediyor.

Utanmadan 40 milyar para yatırıldı diyorlar. Hani nerede bu para? Bunu kanıtlaması lazım. Ya yalancı ya da niyeti farklı.”