İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.

Covid-19 salgınıyla mücadelede 1 Temmuz itibarıyla normalleşme dönemine girildiğine işaret ederek vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralları konusunda hassasiyet göstermeye devam etme çağrısında bulunan Çataklı, aşı uygulamalarının da etkisiyle sıkıntılı günlerin artık geride kalması temennisinde bulundu.

Terörle mücadelenin, Türkiye’ye silah doğrultmuş başta terör örgütü PKK olmak üzere tüm terör örgütleri tamamen bitirilinceye ve son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğinin altını çizen Çataklı, “etkisiz hale getirilme” kavramı ile ilgili geçen günlerde şaşırtıcı bir manipülasyonla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Bu kavrama açıklık getiren Çataklı, “Bir köşe yazarı, bizim daha önce ‘etkisiz hale getirildi’ olarak duyurduğumuz bir teröristin itirafçı olmasını bir çelişki olarak yansıtmış, bunun ölü olması gerektiğini ifade etmiş. Devletin terör terminolojisinde etkisiz hale getirilmiş terörist, ölü, yaralı veya teslim olmuş terörist demektir. Yani eylem yapamayacak durumdadır.” bilgisini paylaştı.

Bazen basın açıklamalarında etkisiz hale getirilen terörist sayısının verildiğini, detaylarında ise ölü, yaralı ve teslim sayısının paylaşıldığını aktaran Çataklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Etkisiz hale getirilmiş terörist mutlaka ölü terörist olmalıdır diye bir iddiada bulunmak, buradan kurumlarımızı suçlayıcı bir neticeye ulaşmaya çalışmak bizim açımızdan iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Üzücü olan şudur; Türkiye terörle mücadele ediyor, birileri de terörle mücadeleyle mücadele ediyor. Eğer bir çelişki varsa bize göre buradadır. Kendini bu ülkeye ait hisseden hiç kimsenin bu ülkenin terörle mücadelesine gölge düşürecek, bu mücadeleyi veren kurumların moralini bozacak veya şevkini kıracak tavırlar içinde bulunmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemizin jandarmasıyla, polisiyle, güvenlik korucusuyla, silahlı kuvvetleriyle verdiği bu mücadeleden rahatsız olan dış mihrakların, mahfillerin varlığı elbette bizlerin malumu ancak içeriden bazı insanları bu mahfillerin yanında görmek bizleri üzmektedir.”

HAZİRANDA 92 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Çataklı, İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen iç güvenlik operasyonlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Haziran ayında 4’ü büyük, 30’u orta çaplı olmak üzere 11 bin 914 kırsal operasyon ve terör örgütlerinin şehirlerde faaliyet yürüten hücre yapılanması ve iş birlikçilerine yönelik olarak da 1456 operasyon yapılmıştır. Bu operasyonlarda İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde yeşil kategoride aranan 1, turuncu kategoride aranan 2 ve gri kategoride aranan 4 olmak üzere toplam 7 üst düzey teröristin de aralarında bulunduğu 92 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Etkisiz hale getirilen 92 teröristten 25’i ölü, 46’sı sağ ve 21’i de gerek jandarmamıza gerekse emniyetimize teslim şeklinde gerçekleşmiştir. Etkisiz hale getirilen bu teröristlerden 65’i PKK/KCK, 26’sı DEAŞ, 1’i ise sol terör örgütü mensubudur. Ayrıca terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı, örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen PKK/KCK’dan 601, FETÖ’den 1709, DEAŞ’tan 307, sol terörden 44 olmak üzere 2 bin 661 şüpheli gözaltına alınmış ve bunlardan 401’i adli makamlarca tutuklanmıştır.”

İLKBAHAR-YAZ OPERASYONLARINDA 54 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, haziran ayında yapılan tüm terör operasyonları neticesinde 29 sığınak, barınak ve mağaranın kullanılamaz hale getirildiğini, 64’ü ağır ve uzun namlulu 112 silahın, 12 adet mayın ve el yapımı patlayıcı, 26 el bombası, geçen aya göre yüzde 451 artışla 2 ton 21 kilogram patlayıcı madde ile 18 bin 137 adet muhtelif mühimmatın ele geçirildiğini bildirdi.

Haziran ayında toplam 12 terör eyleminin engellendiğini belirten Çataklı, “15 Nisan’da başlayan ve 1 Ekim’e kadar sürecek ilkbahar-yaz operasyonlarında şimdiye kadar 287 barınma alanına yönelik 4 bin 821 operasyon yapılmıştır. Ekim ayına kadarki hedef operasyon sayımız ise 9 bin 630’dur. 15 Nisan’dan bugüne kadar icra edilen operasyonlarda 54 terörist etkisiz hale getirilmiş, 308 sığınak, depo, barınak imha edilmiş, 151’i ağır ve uzun namlulu 171 silah, 105 el bombası, 103 adet mayın/EYP, 2 ton 444 kilogram patlayıcı, 28 bin 462 mühimmat ile çok miktarda gıda ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Çataklı, 15 aydır devam Eren Operasyonları kapsamında 84 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 115 iş birlikçinin yakalandığını, 850 mağara ve sığınağın imha edildiğini, 264 silah, 187 mayın/EYP, 381 el bombası, 662 kilogram patlayıcı ile 66 bin 631 mühimmatın ele geçirildiğini kaydetti.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KAPSAMINDA 17 BİN 626 OPERASYON DÜZENLENDİ

Uyuşturucuyla mücadele çalışmaları hakkında da bilgi veren Çataklı, Türkiye’nin bu mücadeledeki başarısının Avrupa Birliği ve BM tarafından yayımlanan raporlarda da yer aldığına, uyuşturucu madde bağlantılı ölümlerdeki düşüşün ortada olduğuna dikkati çekti.

Çataklı, dünyada sentetik ve doğal uyuşturucu madde üretimi ile sentetik uyuşturucu çeşitlerinin büyük bir hızla arttığına, uyuşturucunun en büyük tacirlerinin de terör örgütleri olduğuna işaret etti.

Terör örgütü PKK’nın bu sektörün “ana holdingi” konumunda bulunduğunu vurgulayan Çataklı, “Bir yandan güney sınırlarımızın altındaki istikrarsızlık ve terör ortamı bir yandan uyuşturucu arzının gelişmesi doğal olarak Türkiye üzerindeki uyuşturucu baskısını artırmaktadır. Bunun sorumlusunu aramak isteyenler PKK’ya destek verenlerin peşine düşmelidir. Herkes bilmelidir ki PKK aynı zamanda bir uyuşturucu ticareti örgütüdür. Avrupa uyuşturucu piyasasının da neredeyse tamamına yakını PKK’nın elindedir. Bu bilgi yabancı raporlarda da yer almaktadır.” ifadesini kullandı.