Mubareke, “Annemi seviyorum, annem bir süper kadın.” dedi.

Yedi yaşındaki Mubareke’nin bahsettiği “süper kadın”, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Kaşgar kentindeki Semen nahiyesine bağlı bir köyde yer alan Kadınlar Derneği’nin başkanlığını yürüten Mirensa Kare.

28 yaşındaki Mirensa Kare’nin ismini tüm köylüler biliyor. Köydeki aileleri ziyaret eden Mirensa Kare’nin işi, köy sakinlerinin günlük yaşamda karşılaştığı zorlukların çözülmesine yardım etmek…

Mirensa, liseden mezun olduktan sonra bir yandan ebeveynlerinin açtığı bakkal dükkanında çalışırken, diğer yandan da boş zamanlarında standart Çince ve bilgisayar becerileri öğrendi. Yeteneğiyle dikkat çeken Mirensa, daha sonra köy komitesi tarafından işe alındı.

Köy komitesinde çalıştığı üç sene boyunca işine ciddiyetle yaklaşan Mirense, özellikle kadınlarla ilgili konuların çözümünde önemli rol oynayarak büyük övgü topladı ve Kadınlar Derneği Başkanı seçildi.

Kadın sağlığı ve çocuk eğitimi gibi çalışmalardan sorumlu olan Mirensa, ailelerin yaşadığı sorunların çözülmesine yardım etmek için elinden geleni yapıyor.

Doğum, herkesin en temel çıkarlarıyla ilgili önemli bir konu. Mirensa, sıkça köydeki aileleri ziyaret ederek kadınlarla sağlık konusunda bilgiler paylaşıyor. Sağlık sigortasının ve hükümetin ilgili sağlık politikalarının kadınları her açıdan koruduğuna işaret eden Mirensa, “Kadınlar için evlilik öncesi muayene ve hamilelik muayeneleri tamamen ücretsiz. Doğum masrafı da çok yüksek değil. Tamamı sağlık sigortasına dâhil. Çocuklara aşı da ücretsiz olarak yapılırken, annelere destekleyici besinler sağlanıyor.” dedi.

Mirensa, sakinlere yılda bir kez ücretsiz genel sağlık kontrolü (check-up) hakkı tanınmasının yanı sıra, bölgedeki kadınlara yönelik ücretsiz iki tür kanser (rahim ağzı kanseri ve meme kanseri) taraması da uygulandığını söyledi. Herhangi bir sorun tespit edilmesi durumunda, vatandaşların sağlık sigortasına ek olarak ağır hastalık sigortasına da başvurabildiğini ifade eden Mirensa, düşük gelirli aileler için sağlık harcamalarının sigorta üzerinden iade oranının yüzde 95’e ulaştığını, bu sayede sağlık harcamalarının ekonomik yükünün önemli boyutta azaltıldığını dile getirdi.

Köy sakinlerinin en çok önem verdiği konulardan biri de eğitim. Köydeki birçok ailenin iki veya üç çocuğu bulunuyor. 1960’lı ve 1970’li yıllarda köyde yaşayan birçok kişinin ilkokul ve ortaokuldan sonra çalışmaya başladığı belirtiliyor. Ancak şimdi, tüm aileler çocuklarını üniversiteye göndermeyi arzuluyor.

Mirensa, “2019 yılında köyümüzden 61 öğrenci, 2020’de de 93 öğrenci üniversiteyi kazandı. Üniversitelere girenler arasında kız öğrencilerin oranı da yüksek.” ifadesini kullandı.

Yerel yönetimin ilgili politikalarına göre, çocukları Xinjiang’daki üniversitelere girmeye hak kazanan düşük gelirli ailelere yıllık 3 bin yuan, çocukları Xinjiang dışındaki üniversitelere giren ailelere de yıllık 6 bin yuan maddi destek veriliyor.

Mirensa’nın yaşadığı köyde 789 hane ve 3 bin 700 kişi bulunuyor. Her gün 15 aile ziyaret eden Mirensa, köy sakinlerine karşılaştıkları sorunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunuyor ve hükümetin avantajlı politikaları hakkında bilgi veriyor.

Mirensa, köy komitesinin çözemeyeceği sorunları nahiye yönetimine ilettiklerini, en fazla üç gün içinde ilgili aileye cevap verildiğini kaydetti.

Xinjiang’da yaşayan tüm kadınlar gibi Mirensa Kare de çalışarak ailesine ve topluma daha fazla katkı sağlamak için çaba harcıyor.