CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Medya Grubu’nda (CMG) çıkan haberlerde Omicron’a bağlı enfeksiyon vakalarının Çin’in Tianjin kentinden Henan eyaletine sıçradığı aktarıldı. Ülkede Beijing de dâhil olmak üzere birçok bölge sakinine yaklaşan Bahar Festivali’nde evlerinde kalmaları ve seyahat etmemeleri çağrısı yapıldı.

5 milyon nüfuslu Henan eyaletinden bir şehir olan Anyang’da 26 Covid-19 vakasının ortaya çıkması ile eyalet ve şehir düzeyinde tarama faaliyetleri başladı. Şehre giden demir yolu, otobüs ve taksi hizmetleri askıya alınarak izolasyon başlatıldı. Anyang’da teyit edilen vakaların çoğunun, şehrin Tangyin ilçesindeki yerel bir ortaokuldan gelen öğrencilerden bulaştığı kaydedildi.

Yerel hükümet bin 495 yakın temaslının karantinaya alındığını ve herkesin test olması için çalıştıklarını açıkladı. Şehrin, giriş ve çıkış noktalarına sağlık izleme noktaları kurulmuş durumda.  Anyang salgınının yayılmasını önlemek için şehir dışına çıkan trenler ve otobüsler için bilet satışlarını askıya aldı ve taksilerin ve binicilerin dışarı çıkmamasını emretti.

Hastalığın Tianjin şehrinden taşındığı iddialarına Tianjin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Müdür Yardımcısı Zhang Ying, şehirdeki iki Omicron vakasının hiçbirinin yakın zamanda Tianjin’den ayrılmadığını ve varyantın sessiz taşıcılar ile yayılabileceğine dikkat çekerek yanıt verdi.

Tianjin yerel hükümeti viral enfeksiyonun yayılmasını önlemek için şehir çapında 14 milyon kişilik bir test de dâhil olmak üzere etkili önlemler almıştı. Pazartesi gününden itibaren şehir içindeki turistik faaliyetleri ve iller arası turizmi durdurulduğu kamuoyuna bildirildi.

KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Hong Kong Üniversitesinde biyomedikal profesörü olan Jin Dongyan, Global Times’a verdiği demeçte, Tianjin’in bu bir avuç vaka yüzünden şehri tecrit etmesine gerek olmadığını, mevcut dinamik sıfır-Covid politikasının yeterli olduğunu söyledi. Jin, teyit edilen vakaların tırmanmaya devam etmesi ve daha fazla yayılmanın rapor edilmesi halinde şehrin tecrit kararını yeniden değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Çin’in Bahar Festivali ve 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunlarına sadece birkaç hafta kalması nedeniyle başkent Beijing’de alarm verilmiş durumda. Jiankang Shibao gazetesi pazartesi günü yayınladığı bir haberde, bu yıl 1 Ocak’tan bu yana Tianjin’den seyahat eden çoğu vatandaşın Beijing’e gittiği belirtti.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin baş epidemiyoloğu Wu Zunyou pazar günü medyaya Omicron varyantı ile enfekte olan kişilerin genellikle hafif semptomlar gösterdiğini, bunun da tanımlanmasını zorlaştırdığını ve yayılmasını kolaylaştırdığını ve salgın için daha büyük zorluklar oluşturduğunu söyledi. Wu, “Virüs nasıl mutasyona uğrarsa değişsin, normalleştirilmiş önleme ve kontrol stratejimiz çok etkilidir.” dedi.