Paolo Maldini, eski günlerine dönmeye hazırlanan kırmızı-siyahlı takımın hala Avrupa’nın en gözde kulüplerinden biri olduğunu söyledi.

Milan’ın efsane ismi Paolo Maldini, kırmızı-siyahlı takımın kendisi için büyük bir tutku olduğunu söyledi. Futbolu bıraktıktan sonra bir süre sahalardan uzak kalan ancak son dönemde kulübe yönetici olarak geri dönerek, Milan’ın zirve yürüyüşünde önemli rol oynayan efsane futbol adamı So Foot’a kırmızı-siyahlı takımın son durumuna ilişkin bir röportaj verdi.

MALDİNİ NE DEDİ?

Milan’ın oldukça istikrarsız bir dönemden geçtiğini ve yavaş yavaş toparlandığını belirten Maldini, Silvio Berlusconi’nin son yıllarının ve Çinli yatırımcıların kulübe zarar verdiğini söyledi.

“Milan’ı takip eden herkes Berlusconi döneminin son yıllarında ve Çinli yatırımcılarla yaşanan zorlukların farkında. Kulübün şu andaki sahibi Elliott grubu da bu zorlukları aşmak için geldi. Grubun 2018’de Milan’ın sahibi olacağı netleştiğinde Leonardo beni aradı ve durumla ilgili bilgi verdi.”

“Futbol hayatımı noktaladıktan sonra sadece bir şampiyonluk kazandık ve Şampiyonlar Ligi’nde de sadece birkaç kez yer aldık. Futbolda jenerasyon değişikliklerine adapte olamazsanız sportif açıdan iyi sonuçlar almanız zor.”

“Kısa süre için gelenlerin işlerini olması gerektiği şekilde ve olması gereken kadar iyi yapması kolay değil. Milan’ın geçmişine baktığımızda bu kulübü güçlü yapan şeyin istikrar olduğunu görüyoruz ama Berlusconi’nin son yılları ve Çinli sahiplerle kulüp bu istikrarı kaybetmiş bir görüntüdeydi.”

İTALYA’NIN EN GENÇ TAKIMI

Milan’a geri dönüş sürecini de değerlendiren Maldini, futbolu bıraktıktan sonra farklı alanlara ilgi duyduğunu ve kulübe dönmenin planlı bir hareket olmadığını söyledi.

“Hayat 2009’dan sonra farklı deneyimler kazandırdı ve kimseden kulübe dönmem için bir telefon beklemiyordum. Teklif geldiğinde kulüpteki geçmişime duyduğum saygıdan ötürü Milan’ın geleceğinde bir rol almak istedim. Leonardo tarafından arandığımda kurulacak ekibe dair farklı bir vizyon ortaya koyduk.”

“Leonardo’nun ayrılmasının ardından ekonomik durumlardan dolayı daha çok genç oyunculara yöneldik. Genç ve rekabetçi bir takım kurmayı planlıyorduk”

“Milan’da kısa vadede başarı hedeflemeyen bir proje yapamazdık. Bu nedenle yeniden rekabetçi olacak, mali açıdan istikrarlı bir takım kurmak ilk hedefimizdi. Bugün itibarıyla İtalya’nın en genç takımına sahibiz ve Avrupa’nın da en genç takımlarından biriyiz”

“HER OYUNCU MİLAN’I HAYAL EDER”

Milan’ın geçmişteki başarılı yıllarının özellikle transferde ellerini kolaylaştırdığını belirten Maldini, İtalyan takımının oyuncuların hayallerini süsleyen bir kulüp olmaya devam ettiğini söyledi:

“Milan’ın büyüklüğü bu projeye başlarken elbette işimizi kolaylaştıdı çünkü dünyanın neresinde olursa olsun her futbolcu Milan forması giymeyi hayal eder.”

“Milan seki yıldır Şampiyonlar Ligi’nde yer almıyor olabilir ama Milan teklif yaptığında her oyuncu hayal kurmaya başlıyor. Elbette geleceğe odaklandık ama geçmişimizle de gurur duyuyoruz.”

“Bir oyuncuya teklif yaptığımızda bunu dünyanın en başarılı üç kulübünden biri olarak yapıyoruz. Bu hiçbir zaman unutmamamız gereken bir durum.”

Kaynak: Goal Türkiye