Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Afganistan’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Dünyanın gündeminin tamamen Afganistan’a dönmüş vaziyette olduğunu söyleyen ismet Özçelik, Afganistan’daki gelişmelerin çok yakından takip edildiğini ve herkesin de pozisyonunu almaya başladığını ifade etti.

“ÇİN VE RUSYA’NIN TAVRI ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ”

Afganistan’daki gelişmelerde Çin ve Rusya’nın tavrının çok dikkat çekici olduğunu belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Çin ile Rusya bir anlamda Taliban ile temasa geçmiş durumda. Uzunca bir süredir sürdürülen temaslar vardı. Bu temaslar her an yeni bir aşamaya gidiyor.

Taliban’ın Kabil’e girişi artık ülkeyi yönetme çerçevesinde girdi. Hiç kargaşa yaşanmadı. Gelen bilgilere bakarsak giderek sakin bir şekilde normal düzene geçiliyor.

Batı’dan gelen tepkiler çok dikkat çekici. Hemen hemen her taraftan artık tek ses gelmeye başladı. Bu ses ne, ‘yenildik’. Farklı bir şey söyleyen yok. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) dâhil olmak üzere herkes NATO’nun ve ABD’nin Afganistan’da yenildiğini yüksek sesle konuşmaya başladı.

“BIDEN TUHAF BİR AÇIKLAMA YAPTI”

Bütün dünya ABD Başkanı Biden’ın Afganistan ile ilgili açıklamalarını merak ediyordu. Bir anlamda şaşkınlık vardı. İşin açıkçası Biden’ın açıklamalarını pek anlayabilmiş değilim. Yani ABD gibi dünyanın lideri olduğunu iddia eden ve yakın bir zamanda katıldığı ilk uluslararası toplantıda ‘ABD geri döndü’ diyen Biden, tuhaf bir açıklama yaptı. Kendi kurdukları Afgan ordusuna sitem etti.

Bu olaydan sonra ABD’nin propaganda gücünün nasıl etkileneceğini hep beraber göreceğiz. Dünyanın birçok yerinde ABD ile birlikte çalışan örgütler var. PKK bunlardan bir tanesi. ABD, Afganistan’dan kaçarken bütün müttefiklerini orada bıraktı. Köpeklerini bile koltuklara oturtarak çıkarttı ama insanlarını orada itti kalktı, uçaktan düşen insanlar var. Bu görüntüler çok vahim görüntüler. Bu nedenle ABD, kendisi ile beraber çalışanlara nasıl bir güven sağlar?, orası biraz tartışmalı.

TÜRKİYE 3 MERKEZLE GÖRÜŞME YAPIYOR

Türkiye, Afganistan konusunda üç merkezle görüşme yürütüyor. Katar üzerinden konuşuyor. Çünkü Taliban’ın diplomatik kanadı orada. Pakistan’da askeri bir kanat var, onlarla görüşüyor ve Kabil’le görüşüyor. Yani Türkiye üç merkezle görüşmeler yapıyor. Bu görüşmelerde belli bir yere gelinmiş izlenimini ediyorum. Türkiye’nin Çin, Rusya ve Pakistan gibi ülkelerle Taliban yönetimini tanıyacağını sanıyorum. Bu da tabii Türkiye ile NATO arasında yepyeni bir sorun yaratacak.

Eski Taliban’dan yani 2001’deki Taliban’dan çok daha farklı bir Taliban ile karşı karşıyayız. Ülke yönetimi konusunda çok daha dikkatli. Kendi kurallarını dayatmaktan ziyade daha geniş kapsamlı ve hem Afganistan halkının hem de komşularını rahatsız etmeyecek strateji izleyeceklerini sanıyorum.

Afganistan’da da insanların bazı tepkileri var. Kadınların tepkileri var. Bundan sonra nereye kadar gider? Bunu da Afganistan halkı belirleyecek. Afganistan halkının da bir mücadelesi var. Taliban hiçbir ülkeden destek almadan 20 yılda ABD gibi dünyanın en büyük ülkesini Afganistan’dan çıkarmayı başardı. Bu halk, Afganistan halkı aynı zamanda. Bu halk, kendi kurallarını kendi koyacaktır.”