The Washington Post

Hindistan’da kısıtlamaların kısa sürede gevşetilmesi sonucu çıkan yıkıcı yeni salgın dalgası, trajik olduğu kadar önlenebilirdi. Bu durum, bir yerdeki salgın tehlikesinin herkes için tehlike oluşturduğunu insanlara bir kez daha hatırlatmalı. Yeni vakalardaki patlamaya, daha bulaşıcı bir başka koronavirüs varyantı olan B.1.617’nin ortaya çıkması eşlik etti.

Nerede olursa olsun her bulaşma veya enfeksiyon, olası yeni, daha tehlikeli bir varyant için bir rulet oyunudur. Bu tür mutasyonların çoğu önemsizdir ve kaybolur. Hâlbuki İngiltere’de ilk varyantın tespitiyle geçen birkaç ay gösterdi ki, genomdaki önemli bir değişiklik hızlı yayılmaya ve daha şiddetli hastalıklara yol açabilir. Mutasyonlar, spike proteini oluşturan virüs genetik kodunun ve bir insan hücresini bulaşmak için kullandığı mekanizmanın anahtar parçalarında yer alır. Bu varyant, günlük yeni vakalardaki büyük artışa güç veren bir faktör gibi görünüyor. Aşıların buna karşı ne kadar iyi koruyucu olduğu veya Hindistan’ın ötesine yayılıp yayılmayacağı henüz belli değil.

HİNDİSTAN’DA NÜFUSUN YÜZDE 1,4’Ü AŞILANDI

İngiliz varyantı ilk kez Londra ve Kent’te ortaya çıktığında, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) neredeyse yok olduğunu hatırlamakta fayda var ama birkaç ay içinde önemli bir yer edindi. Bir Güney Afrika varyantı da en az böyledir. 1,3 milyar nüfuslu Hindistan tecrit edilebilir mi? Kolay değil. Aşıların uyum sağlaması için neredeyse kesinlikle buna göre ayarlanması gerekecek. Hindistan’ın durumu sarsıcı. Ülkede şubat ayı ortasında, günlük yeni enfeksiyonlar 10 bin civarındaydı ve salgın neredeyse sona ermiş gibi görünüyordu. Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, mart ayında ülkenin “final oynadığını” söyledi. Salgında geçen hafta günde 300 bin yeni vakaya ulaşıldı ve artış yavaşlama belirtisi göstermiyor. Hindistan’da geçen hafta perşembe günkü 332 bin 518 yeni vaka, dünyadaki toplam 894 bin 43 yeni vakanın yüzde 37’sini oluşturdu.

Hindistan’ın kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından ani dalga geldi. On binlerce seyircinin kriket maçları için stadyumları doldurmasına izin verildi; sinema salonları açıldı ve hükümet, milyonlarca Hindunun Ganj nehrinde yıkanmak için bir araya geldiği Kumbh Mela festvali gibi büyük dini toplantıya izin verdi. Ayrıca Hindistan, dört eyalette ve bir birlik bölgesinde seçimlere ve mitinglere devam etti; seçim mitinglerindeki kalabalıklar kısıtlamaları görmezden geldi. Büyük şehirlerdeki kapanmalar, göçmen işçilerin bir başka göçünü tetikledi, eve dönmeye çalışanlar otobüs ve tren istasyonlarını doldurdu ve daha da fazla potansiyel yayılma yarattı. Ülkenin sağlık sistemi, hastanelerin tıka basa dolması ve oksijen kaynaklarının azalması nedeniyle çökme halinde. Hindistan, halkının yalnızca yüzde 1,4’ünü tam, yüzde 8,3’ü kısmen aşıladı.

Umarım tüm Hindistan, bu felaketin gidişatını tersine çevirmeye başlayabilir. Hindistan uzaktaki bir sorun değil. Salgında zaman ve mesafe söz konusu olduğunda her yer yakındır.