CRI Türk Dış Haberler Servisi

Hindistan pazartesi günü jeopolitik ve jeoekonomi üzerine Raisina Diyaloğu’nun başlattı. Çinli analistler Hindistan’ın hem diplomatik hem de ekonomik olarak bağımsızlık statüsünü daha da genişletmeyi hedeflediğini söyledi.

Diyalog, Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile açıldı. Hindistan Dışişleri Bakanlığı’na göre, üç günlük Raisina Diyaloğu, 90 ülke ve bölgeden 200’den fazla konuşmacıyla yaklaşık 100 oturumdan oluşuyor. Tsinghua Üniversitesi Ulusal Strateji Enstitüsü araştırma bölümü müdürü Qian Feng Global Times’a verdiği demeçte, Hindistan’ın diyalog kurarak uluslararası statüsünü göstermeye ve küresel etkisini daha da genişletmeye çalıştığını kaydetti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ortak hizmet veren düşünce kuruluşu Observer Research Foundation’ın ev sahipliğinde düzenlenen Raisina Diyaloğu’nun web sitesine göre diyalog, küresel topluluğun karşılaştığı en zorlu sorunları ele almayı taahhüt eden bir konferans niteliğinde. 200’den fazla konuşmacı arasında Çin’den hiçbir temsilci bulunmazken Çin üzerine birkaç oturum yapıldığı görüldü.

DENGE POLİTLİKASI MI?

Qian, Covid-19 salgını göz önüne alındığında Çin ana kara temsilcilerinin bu yıl diyaloğa katılmamasının normal olduğunu ve diyalog sırasında Çin ile ilgili birkaç oturumun Çin’in artan küresel etkisini yansıttığını belirtti.

Uzmanlar Global Times’a verdiği demeçte diyalogdaki Çin ile ilgili konuların Hindistan’ın Batı, Rusya ve Çin ile ilişkilerini dengelemeye çalıştığını gösterdiğini söyledi. Ancak uzmanlar, Hindistan’ın küresel durumunu göstermek için küresel meselelere ilişkin kendi bakış açısına sahip olduğunun altını çiziyor.

Bu yıl başlayan Raisina Diyaloğu 2016’dan bu yana yedinci kez düzenleniyor. Qian, üç günlük diyalog sırasında Çin hakkında kışkırtıcı açıklamalar olacağını ve bu tür provokasyonların Çin’in varlığı olmadan daha agresif olabileceğini öngörüsünde bulunurken sürecin iyi takip edilmesinin önemine değindi.

Öte yandan diyaloğa, Taiwan merkezli bir savunma enstitüsünden Ming-Shih Shen de davet edildi. Ming’in ABD müttefikliği adına bir konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor.