China Daily

Pentagon, eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın geçen aralık ayında ABD’nin Hawaii’deki Hint-Pasifik Komutanlığı’nda görev süresi dolan Phil Davidson’un yerine atamak için önerdiği ABD Pasifik Donanması’nın komutanı John Aquilino’nun, perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden tarafından tekrar bu görev için aday gösterildiğini onayladı.

Trump, Aquilino’yu Çin’e karşı sert tutumu nedeniyle aday göstermişti. Ancak, Aquilino aynı zamanda ABD’nin Çin’le rekabetinin zorunlu olarak çakışma anlamına gelmediğini de söylemişti. Biden’ın aşırı rekabetçi Çin politikasına benzeyen bu yaklaşım Biden’ın onu yeniden, alan ve personel bakımından ABD’nin en büyük ordu komutanlığı olan bu göreve aday göstermesine neden oldu.

Eğer atanırsa, Biden yönetimi selefinin Çin’e karşı denizde kontrol stratejisine devam edecek gibi göründüğü için, ABD’nin Hint-Pasifik Komutanlığı’nın Çin’i caydırma konusunda kilit bir rol oynaması bekleniyor.

Dikkate değer bir şekilde, ABD Hint-Pasifik Komutanlığı gelecek 5 yılda bütçesini 27 milyar dolar daha artırması için Kongre’ye başvurdu. Bu ABD ordusunun 2021 Ulusal Savunma Yetki Yasası’ndaki “Pasifik Caydırıcılık Planının” uygulamaya konulmasından sonra Kongre’ye sunduğu ilk öneri. Bu plan Rusya’yı kontrol atına almak için 2014’te açıklanan Avrupa Caydırıcılık Girişimi’ne benzer bir şekilde oluşturulmuş.

HİNT-PASİFİK KOMUTANLIĞI ABD’NİN JEOPOLİTİK OYUNUNDA ÖNEMLİ HALE GELECEK

Bütün göstergelere göre, Hint-Pasifik Komutanlığı ABD’nin gelecek yıllarda jeopolitik oyununda önemli hale gelecek. Ama bu Hint-Pasifik ülkelerinin yakın iş birliğini de gerektiriyor. Ne Güneydoğu Asya ülkeleri, ne de Hindistan, Japonya ve Güne Kore dâhil bölgedeki diğer ülkeler, ortak çıkarları dünyanın iki büyük ekonomisi ile iç içe geçmiş durumda olduğu için ABD ile Çin arasında bir tercih yapmaya istekli değiller.

Bu ülkelerin hiçbiri Washington’ın kör, maliyetli ve başarısızlığa mahkum Çin’i kontrol planının bir piyonu olmak istemiyor. Avustralya, ABD’nin Çin’le ilişkilerinde bir ABD paralı askeri gibi hareket etmenin sonuçlarına karşı bu ülkeler için bir uyarıcı olmalıdır.

Aquilino bölgede bir Hint-Pasifik NATO’su kurma planı olmadığı ve yeniden bir Soğuk Savaş başlatmanın ABD açısından ölümcül bir yanlış değerlendirme olacağı fikrini kabul etmek zorundadır.