Haber: Mehmet Emre Öztürk

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Japon mevkidaşları ile bölgede ittifakın tonunu belirleyecek görüşmeler gerçekleştirdi.

Joe Biden yönetiminin üyeleri tarafından kabine düzeyinde yapılan ilk yurt dışı gezisinde Blinken ve Austin, Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi ve Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ile 2+2 görüşmeler düzenleyerek bölgesel konuları ele aldı. Japonya merkezli medya kuruşları, her iki ülke yetkililerinin bölgede yükselen güç Çin’e karşı ortak mücadele kararı aldıklarına yer verdi.

Japon Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi toplantı öncesinde gazetecilerle bir araya gelerek, “Japonya, Doğu Çin Denizi’ndeki durumdan endişe duyuyor. ABD ile yakın çalışmalı ve kesin yanıtlar vermeliyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tokyo’daki güvenlik görüşmelerinin ardından yayınlanan ortak bildiride, “ABD ve Japonya, statükoyu değiştirmeyi veya Japonya’nın Diaoyu Adaları’ndaki gücünü zayıflatmayı amaçlayan herhangi bir tek taraflı eyleme karşı çıkmaya devam edecektir.” denildi.

Toplantıda Adaları’nın ikili güvenlik anlaşmasının 5. maddesi kapsamına girdiği ve ABD’nin bir çatışma durumunda Japonya’nın savunmasına için harekete geçeceği açıkça belirtildi.

2+2 görüşmeler ardından Blinken’ın, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ile görüşeceği aktarılanlar arasında. Suga, nisan ayında Biden ile görüşecek ilk yabancı lider olarak Beyaz Saray’a davet edilmişti.

GÜNEY KORE ZİYARETİ ÖNCESİ MANİDAR MESAJLAR

Tokyo ardından Güney Koreli yetkililerle görüşmek üzere Seul’e yapılacak ziyaret öncesi Blinken ve Austin’den önemli açıklamalar geldi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasına olan bağlılıklarını” dile getirirken bu konudaki çalışmalarını artıracaklarına dair açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’nun kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı olan Kim Yo-Jong tarafından ABD’ye gönderilen mesajlar hakkında konuşan Blinken şu ifadelere yer verdi:

“Bu ifadelere aşinayız, ancak söz konusu söylemlerden ziyade müttefiklerimizin bu söylemlere olan yorumlarına daha çok ilgi duyuyoruz.”

Blinken’ın bu açıklaması Güney Kore ziyareti öncesi Seul yönetimine yollanan bir mesaj olarak yorumlandı.

Kız kardeş Kim Yo-jong Rodong gazetesinde kaleme aldığı yazıda, “Topraklarımızdan okyanusa doğru barut kokusunu yaymaya uğraşan ABD’deki yeni yönetime bir tavsiye. Gelecek dört yılda huzur içinde uyumak istiyorlarsa, bir ilk adım olarak bela çıkartmaktan sakınmaları iyi olur.” diyerek ABD’ye uyarılarda bulunmuştu.

Söz konusu 2+2 görüşmelerin Güney Kore’deki gündeminde Seul yönetiminin “QUAD+” ittifakında yer almasına ilişkin maddelerinde yer alması bekleniyor. Blinken ve Austin, Asya gezisi öncesinde Washington Post’a, “Japonya ve Güney Kore ile yaptığımız çalışmalar, güvenliğimiz ve refahımız ve dünya için kritik olan çok çeşitli konuları kapsıyor. Diplomatlarımız ve savunma liderlerimiz, Kuzey Kore’nin nükleer silahları ve balistik füze programları gibi ortak tehditlerle nasıl başa çıkılacağı konusunda birlikte strateji geliştiriyorlar. Demokratik değerleri desteklemek için birlikte çalışıyoruz.” diye yazdı.