Türkiye ve dünya tarihine etki eden medeniyet ve olaylara ait çok sayıda eserin yer aldığı müze, tarihin önemli olaylarının canlandırıldığı dioramalara ve yakın zamana ilişkin hazırlanan güncel objelere de ev sahipliği yapıyor.

Hisart Canlı Tarih Müzesi, bünyesindeki çok sayıda eserle ve tarihi olayları ele alan bölümleriyle 6 yıldır her yaştan ziyaretçisini tarihin sayfalarında yolculuğa çıkarıyor.

Çağlayan’daki müzenin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, Müzeler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Hisart Canlı Tarih Müzesi’nin hikâyesini anlattı.

Küçük yaşlarından itibaren resme ilgi duyduğunu, uçak, tank ve araba maketleri yaptığını, bu anlamda tarihe olan merakının da gün geçtikte arttığını aktaran Çuhadaroğlu, koleksiyonunu ve müzeyi Türk kültürüne ve tarihine hediye etmek istediğini söyledi.

Yaptığı maketler ile üç boyutlu modelleyip ışık ve seslerle destekleyerek hazırladığı dioramaların yanına gerçek objeleri de koyarak tarihi olayları anlatan konseptler oluşturmaya başladığına işaret eden Çuhadaroğlu, bu şekilde başlayan serüvenin müzenin ortaya çıkmasını sağladığını belirtti.

Çuhadaroğlu, Hisart’ın şu anda kendi tarzında teşhir tanzim anlamında dünyada ilk ve tek olan bir müze olduğuna dikkati çekerek, “Ayrıca bu müzenin içinde dünyada eşi benzeri olmayan çok eser var.” ifadesini kullandı.