China Daily

Küresel giyim devi H&M, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “zorla çalıştırma” konusundaki haberlerle ilgili “derin kaygısı” ile yaygın bir öfkeye yol açtıktan sonra yanlışını düzeltmeye çalıştı, ancak biraz geç kalmış gibi görünüyor.

H&M, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Xinjiang’da herhangi bir hazır giyim işletmesiyle çalışmadığını iddia etmesi, Çinli tüketicilerin öfkesine neden oldu. Xinjiang’da “zorla çalıştırma” iddiaları belirli Batılı politikacıların uydurduğu yalanlar olmasına rağmen, İsveç giyim markası, Xinjiang pamuğunu boykot ederek bu Çin karşıtı güçlerin yanında olmaya karar verdi.

H&M firması dün yaptığı açıklamada ise, “Çinli tüketicilere saygı gösterdiğini” öne sürdü. Bununla birlikte şirket gerçekten öyle yapsaydı, Çin’e karşı siyasi bir komployu desteklemeyecekti. Beklendiği gibi, yeni açıklama öfkeyi gidermede başarısız oldu.

ÇİN PAMUKTA DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK ÜRETİCİSİ

Uzmanlar, şirketin Xinjiang pamuğunu boykot ederek Batılı siyasetçileri memnun etmeyi umduğunu söylediler. Gelin görün ki, bunu yaparak Çinli tüketicileri rencide ettiler ve Çin piyasasını kaybedecekler. Çinli tüketiciler ülkesinin onurunu el üstünde tutuyorlar ve onların onurunu inciten herhangi bir kimse cezalandırılmayı hak ediyor.

Bunun yanı sıra Xinjiang pamuğunu boykot ederek H&M, piyasa ilkelerini ihlal ediyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne göre, bu tür bir adım, küresel endüstriye, tedarik ve değer zincirlerine zarar veriyor ve uluslararası ticaret kurallarına ters düşüyor.

Çin, pamukta dünyanın ikinci büyük üreticisi ve en büyük tüketicisidir. Çin, 2020 yılında 5,95 milyon ton pamuk üretirken, toplam pamuk talebi 7,8 milyon ton oldu. Diğer bir ifadeyle, 1,85 milyon ton açığı vardı. Xinjiang’ın uzun stapelli lifli pamuğu birinci sınıftır ve boykot edilse de asla israf olmayacaktır. Batılı siyasetçilerin planlarını boşa çıkararak Çin sınırları içerisinde tüketime sunulacaktır. 

Çin’i yerden yere vurmak için Batılı siyasetçilerin peşinden giden işletmeler, Çin piyasasını unutabilirler, çünkü onlar daha fazla güven sağlayamazlar.