H&M Group tarafından web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, grubun Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki etnik azınlıklara karşı “zorla çalıştırma” ve “etnik azınlıklara ayrımcılık” iddiaları dâhil olmak üzere “sivil toplum kuruluşlarından gelen raporlar ve medya haberleri” hakkında derin endişe duyduğu belirtildi. 

H&M Group yaptığı açıklamada, Xinjiang’da bulunan hiçbir hazır giyim fabrikası ile iş birliği yapmayacağını, bölgeden ürün ve ham madde satın almayacağını açıkladı.

H&M Group’un açıklaması Çinli internet kullanıcılarının büyük tepkisini çekti. Bazıları markayı boykot etme kararı aldı. Bir internet kullanıcısı “En komik olan şey ise H&M’nin Urumçi’de bir mağazasının olması” diye yazdı.

Xinjiang bölgesindeki sözde “zorla çalıştırma” ve “etnik azınlıklara karşı ayrımcılık” iddialarının tamamen bir yalan olduğunu Çin Dışişleri Bakanlığı birçok kez belge ve tanıklarla açıkladı. 18 Mart 2021’de Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, sözde “zorla çalıştırma”, “zorunlu kısırlaştırma” ve diğer “insan hakları ihlallerinin”, belirli gruplar tarafından kasıtlı olarak uydurulmuş olduğunu belirtti.

Öte yandan Çinli Huang Xuan Studio, geçen yılın nisan ayında H&M tarafından markanın Çin’deki erkek giysilerinin temsilcisi olarak ilan edilen Huang’ın markayla iş birliği kestiğini belirten bir açıklama yaptı ve “Çin’i herhangi bir biçimde gözden düşürme girişimlerine kararlılıkla karşı çıktığını” belirtti.

Xinjiang, Çin’deki en büyük pamuk yetiştirme alanıdır.