Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bütün Avrupa’da olduğu gibi Hollanda’da tatil dönüşü Covi-19 vakalarında artış yaşandığını vurgulayan Yusuf Özkan, “Vakalara bağlı olarak hastanelerde ve yoğun bakımlarda yatanların sayısında gözle görülür şekilde artış yaşanıyor. Bunun çarpıcı noktası ise hastanelere yatanların ya da yoğun bakıma alınanların aşılanmamış ya da aşıları tamamlanmamış kişilerden oluşuyor olması. Aşı yaptırmayanların yüzde 60’ı Batılı olmayan göçmenlerden oluşuyor. Türkiye ve Fas ağırlıklı göçmenlerin olduğu bir grup aşılanmadıkları için kolayca enfeksiyon riski ile karşı karıya kalıyorlar ve hastaneye yatırılıyorlar. Bilim insanları, bu etnik köken açıklamasının belli bir kesimi damgalamak olmadığını aksine soruna dikkat çekmek ve çözüm bulmak amacıyla açıkladıklarını belirttiler. Bilim insanları, özellikle önlenebilecek bir durum söz konusuyken buna rağmen aşı yapılmamasının hem toplumdaki diğer insanların sağlığını tehlikeye attığını hem de sağlık çalışanları üzerinde ek baskı yarattığını ve bu nedenle aşılama çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Sadece Türkiye ile Fas kökenliler değil, Orta Doğu ve Afrikalı göçmeler arasında da benzer bir durum yaşanıyor. Bu nedenle Hollandalı otoriterler, bu toplumlarda önde gelen kişileri göçmenlerin aşı olması konusunda teşvik etmeleri için göreve çağırıyorlar. Bu konuda yoğun bir çalışma başlatıldı.” diye konuştu.

“KANARYA ADALARI’NDA SON DÖNEMDE 4 BİN 200’DEN FAZLA DEPREM KAYDEDİLDİ”

Gazeteci Yusuf Özkan, İspanya’nın ünlü tatil merkezi Kanarya Adaları’nın volkanik patlama tehdidi ile karşı karşılaya olduğunu dile getirerek, şunları aktardı:

“Kanarya Adaları’nda son dönemde 4 bin 200’den fazla deprem kaydedildi. Bilim insanları da bu konuda alarm verdi ve risk uyarısını etkinleştirerek şiddetin artacağı uyarısında bulundular. 2011 yılında Kanarya Adaları’ndaki El Hierro’da birkaç hafta süren yoğun sismik aktiviteden sonra kıyılarda bir su altı volkanik patlama yaşanmıştı. Şimdi 10 yıl sonra komşu ada La Palma’da benzer bir durum yaşanıyor. Bu depremler durgun magmanın olduğunu gösteren zeminde meydana geldi. Bu süreci izleyen bilim insanlarına göre, magma önümüzdeki günlerde veya haftalarda yüzeyde volkanik bir patlamaya neden olabilir. Bu nedenle de gerekli önlemlerin alınması için alarm verildi.

Kanarya Adaları’ndaki Ulusal Coğrafi Enstitüsü kısa vadeli tahmin yapamayacaklarını açıkladı. Ancak deprem şiddetinin giderek artmasına yönelik ipuçları verdi. Böyle giderse önümüzdeki günlerde magma tabakasının yer üstüne çıkabileceği bir volkanik patlamanın yaşanabileceği belirtiliyor.”