“Kar Zamanı” filmiyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Hollywood Yıllık Ödülü’nü alan, törene gidemediği için ödülü kargoyla yollanan Cevahir Çokbilir’in yeni filmi “Karınca ve İnsan” da aynı ödüle aday gösterildi.

“Kar Zamanı” filmiyle 2 yıl önce Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde (Independent Short Awards) Hollywood Yıllık Ödülü’nü kazanan yönetmen Cevahir Çokbilir, yeni filmi “Karınca ve İnsan” ile de aynı ödülü alma yolunda ilerliyor.

Annesi Naciye Çokbilir’in 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yaşadıklarını aktardığı, Antalya’da çekilen “Kar Zamanı” filmiyle festivalde önce “En İyi Sinematografi” dalında 1. olan ve ardından “Hollywood Yıllık Ödülü’nü” kazanan, ancak seyahat giderlerini karşılayamadığı için törene katılamayan Çokbilir, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle çektiği yeni filmini de aynı festivale gönderdi.

Çokbilirin’in amcası Şahin Çokbilir’in senaryosunu yazıp başrolünde oynadığı “Karınca ve İnsan” filmi, festivalin eylül ayı etkinliklerinde 25 ülkeden başvurular arasında “En İyi Dram Filmi”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Aktör” ve “En İyi İkinci Film” ödüllerine layık görüldü. Filmin, performansı dolayısıyla Hollywood Yıllık Ödülleri’ne aday gösterilmesine karar verildi.