CRI Türk Dış Haberler Servisi

Hong Kong Özel İdari bölgesi beşinci kez Covid-19 dalgası ile mücadele ediyor. Çarşamba günü, sağlık yetkilileri günlük 8 bin 674 Covid-19 vakası bildirdi. Salgının artması ile yetkililer Hong Kong’da ağır önlemler almaya devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli New York Times gazetesi, Hong Kong’da bu kadar katı bir Covid-19 stratejisi benimsemenin gerekliliğini sorgulayan bir haber yayınladı. Gazete yerel yönetimin benimsediği politikayı fazla “saldırgan” olarak suçladı. Fox News sunucusu Laura Ingraham ise, Hong Kong’daki zorunlu toplu testlerden bahsederken, “Çin’in Hong Kong’daki tüm özgürlükleri ezdiğini ve seçkinlerimizin umurunda olmadığını” iddia eden bir sosyal medya paylaşımında bulundu.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin zorunlu test kararını, bir salgın önleme ve kontrol stratejisi olarak birçok ülke ve bölgede uygulanıyor. Çin Dışişleri Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Prof. Dr. Li Haidong’un, Hong Kong’daki salgın figürü bir şekilde “Amerikalılaştı”  başka bir deyişle, neredeyse ABD’deki kadar kötü olma yolunda dedi. Li, ABD gibi sayının hızla artmasına rağmen, Hong Kong’un maliyeti ağır olacağını ABD kadar “dirençli duramayacağını” savunuyor.

ÖNLEMLER VAKALARI BİTİRMEYİ AMAÇLIYOR

Yeni önlemlere göre vatandaşların test yaptırması gerekiyor.

Öğle saatlerinde restoranlarda sadece iki kişinin oturmasına izin verilirken, akşam saatlerinde 20 Nisan’a kadar restoranlarda yemek satışı sınırlandırıldı. Pazartesi günü 32 yeni ölümle birlikte toplam 6 bin 211 yeni vaka tespit edilerek rekor sayılara ulaşılmıştı.

Merkezi hükümet ve yerel test sağlayıcılarının yardımıyla, Hong Kong günde en az bir milyon Covid-19 testi gerçekleştirecek. Testler için şehir genelinde yüzlerce test merkezi kurulduğu aktarılanlar arasında.

Hong Konglu tıp uzmanları, salgını en kısa sürede kontrol altına almak için Hong Kong’un yeni vakaları daha hızlı tespit etmesine yardımcı olarak şehir genelinde nükleik asit testine desteklerini dile getirdiler.

Hong Kong Tabipler Birliği Bulaşıcı Hastalıklar Danışma Komitesi eski başkanı ve solunum yolu hastalıkları uzmanı Leung Chi-chiu Salı günü Global Times’a verdiği demeçte, şehir çapında testlerin tüm vakaları, özellikle çok hafif veya semptomsuz olanları bulmak için önemli bir araç olduğunu söyledi.