CGTN / Stephen Phillips

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Maliye Bakanı Paul Chan, 27 Eylül’de, “Hong Kong’un İş Ortamı Raporu: Eşsiz Avantajlar ve Sınırsız Fırsatlara Sahip Bir Yer” başlıklı bir rapor sundu. 

Dünya çapındaki işletmeler, Covid-19 salgınının yıkıcı etkilerinden sonra büyüme fırsatlarını araştırırken, rapor tam da zamanında açıklandı. Rapor, uluslararası ve ana karadaki işletmeler için Hong Kong’da heyecan verici fırsatları açıkça ortaya koymaktadır. Aynı zamanda rapor, bazı çevrelerdeki yanlı bilgilerin sonucu olarak Hong Kong ile ilgili farklı yanlış anlamaları düzeltiyor. 

Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin kuruluşundan bu yana “Bir Ülke İki Sistem” ekonomik kalkınmamızın temel taşı olmuştur, iş yapmak için çok uygun olan kurumsal gücümüzü desteklemektedir. Bu güçlü taraflar, diğer birçok avantajla birleştiğinde, bizim rekabet edebilirliğimizin temelini oluşturmaktadır. Onlar, Hong Kong’un finans, ticaret ve alışveriş için uluslararası bir merkez, şirket genel merkezleri için bir ev sahipliğinin yanı sıra önemli bir yatırım, ulaştırma ve lojistik merkezi olarak gelişmesinin sebepleridir.

Ancak Hong Kong’un 2019 yılındaki sosyal karışıklıklar, Covid-19 salgınının ortaya çıkması ve bazı ülkelerin eylemleri yüzünden etkilendiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. İş dünyasının liderlerini büyük ölçekli şiddet, ulusal güvenliğe yönelik tehdit, hukukun üstünlüğüne ilişkin sorunlar ve Hong Kong’un nasıl bazı ülkelerin haksız önlemlerine maruz kaldığına dair rapordaki gerçeklere göz atmaya teşvik ediyorum. Sonuç olarak gerçekler sağlam yatırım ve iş kararlarının temelini oluşturmaktadır. Hong Kong ve bütün dünyadaki işletmeler için iyi haber, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası ile “Hong Kong’u vatanseverlerin yöneteceği” ilkesi sosyal istikrarı etkili biçimde düzeltti ve Hong Kong’daki iş ortamını korudu. Gerçekten de çok miktarda uluslararası örgüt bunu kabul etti ve buradaki yabancı ticaret odaları gelecekten eminler.  

HONG KONG: “EŞSİZ AVANTAJLAR VE SINIRSIZ FIRSATLAR”

Bu beni iletmek istediğim asıl mesaja götürüyor; gelecek gerçekten sınırsız fırsatlardan biridir. 

Elbette her işletmenin sağlam temellere ihtiyacı var. Hong Kong bunları sağlam, doğasında var olan güçlerle sağlar. Bunlar hukukun üstünlüğü ile yargı bağımsızlığını, malların, sermayenin, yeteneğin ve bilginin serbest akışını, düşük ve basit vergi rejimini, sağlam finansal sistemimizi, sağlam düzenleyici yapılarımızı, birinci sınıf altyapı ile dijital tesislerimizi, serbest liman statümüzü, dünyaca ünlü anlaşmazlıkları önleme ve çözüm hizmetlerimizi ve yetenek zenginliğimizi kapsamaktadır. Asya’nın uluslararası ve kozmopolit kenti olarak konumumuz, güvenli ve kaliteli ortamımız sadece çalışmaya değil, aynı zamanda tatil ile oyuna olanak sağlamaktadır. Liste böyle devam ediyor, “Bir Ülke, İki Sistem” kapsamında eşsiz avantajlarla destekleniyor. Fakat sınırsız fırsatlarla ilgili ne dersiniz? Başlamak için iyi bir yer, iki temel ulusal politikadır. 

İlki, 14. Beş Yıllık Plan Hong Kong’un kalkınması için net bir pozisyon belirliyor. Bu plan, Hong Kong’u uluslararası finansal, ulaştırma ile ticaret merkezi olmasının yanı sıra Asya-Pasifik bölgesinde uluslararası yasal ve anlaşmazlık çözüm hizmetleri için bir merkez olarak konumunu sağlamlaştırmayı ve genişletmeyi destekliyor. Plan aynı zamanda, Hong Kong’un uluslararası havacılık merkezi, uluslararası yenilik ve teknoloji merkezi, bölgesel fikri mülkiyet ticaret merkezi ve Çin ile dünyanın geri kalanı arasında sanat ve kültür alışverişi merkezi olarak kalkınmasını destekliyor. 

İkincisi, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi (GBA) Taslak Kalkınma Planı’dır. Hong Kong, Makao ve Guangdong eyaletindeki 9 kentten oluşan GBA kent kümesi, 86 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük ve en rekabetçi körfez bölgelerinden biridir. 2020 yılında 1,67 trilyon dolarlık Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) ile dünyanın dokuzuncu büyük ekonomisi Kanada ile yaklaşık aynı büyüklükte ve kişi başına GSYİH de yaklaşık 20 bin dolar civarındadır. Dahası bu bölge, yenilik, teknoloji ve ileri hizmet endüstrilerinin hızla gelişmesiyle, ülkemizin en yenilikçi işletmelerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla üretim ve ihracatta dünyaca ünlü bir merkez haline gelmiştir. GBA gerçekten bütün dünyadaki en heyecan verici ekonomik gelişmelerden biridir ve herhangi bir işletmenin görmezden gelemeyeceği kadar önemli olduğunu savunuyorum. 

HONG KONG’DA İSTİHDAM HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Yakın zamanda, Qianhai Shenzhen-Hong Kong Modern Hizmet Endüstrisi İş Birliği Bölgesi Kapsamlı Olarak Derinleşme Reformu ve Açılımı Planı da daha fazla yeni fırsatlar sağlayacak. Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin bir idaresi olarak InvestHK’deki rolümüz, dünyanın her yerinden işletmelerin ve girişimcilerin, bu fırsatlardan yararlanması için Hong Kong’da kurulması ve büyümesine yardımcı olmaktır. Kısacası, fırsatı gerçeğe çevirmek için onlara yardım etmeyi amaçlıyoruz. Bu, işletmeler ile Hong Kong ve Hong Kong halkı için iyi bir şeydir. 

Hong Kong hikâyesini anlatmak bizim, InvestHK’daki günlük çalışmamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Asla yorulmayacağım ve keyfini çıkaracağım bir durum. İleriye dönük olarak, merkezi hükümetin devam eden desteğiyle Hong Kong ekonomisi için mükemmel beklentiler görüyorum. Benim düşünceme göre hiç şüphesiz Hong Kong ve Hong Kong’daki işletmelerin parlak bir geleceği var. Ben ve dünyanın 31 bölgesindeki meslektaşlarım GBA, ülkemiz ve Asya bağlamında Hong Kong hikâyesini anlatmayı sürdüreceğiz. İşletmelere Hong Kong’da kurulmaları ve büyümeleri için gerekli desteği vereceğiz. Sonuç, ekonomimiz, ekonomik uyumumuz ve Hong Kong halkı için istihdam yaratmada olumlu bir etkidir ve raporun işaret ettiği gibi, “eşsiz avantajlar ve sınırsız fırsatlardır.”