China Daily / Clarence Ling

Ana vatanını uluslararası piyasalara bağlayan bir kent olan Hong Kong, 1997’den bu yana “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine göre yönetiliyor. Bu ilkeye göre, kentin refahı dünyanın önde gelen kurumsal ortamı, piyasa etkinliği ve toplumsal istikrarı tarafından korunmaya devam etti.

2019’da böyle bir temel ve Hong Kong’un merkez i değerleri aylar süren şiddetli protestolar tarafından tehdit edildi. Özgürlük iddiasındaki radikal eylemler aslında toplumsal düzenin pahasına gerçekleştirildi ve iş dünyasında muazzam bir kesintiye ve belirsizliğe neden oldu. Bu dönemde Hong Kong’un iş ortamı ve gündelik hayatlarımız yaygın şiddet tarafından derinden sarsıldı, böyle bir karışıklık Covid-19 salgının ilk günlerinde hükümetin salgına karşı çabalarının etkinliğini zayıflattı.

Hukukun üstünlüğü ruhuna zarar veren toplumsal kargaşaya son vermek için Ulusal Güvenlik Yasası (NSL) geçen yıl 30 Haziran’da yürürlüğe sokuldu. Bu Hong Kong’un karışıklıktan düzene geçişinde bir dönüm noktası oldu. O zamandan bu yana, istikrar yeniden sağlandı ve ayaklanmalar son buldu. Nihayet ve huzur içinde bürolarımıza gidebilir ve iş ortaklarımızla buluşabiliriz. Bu yıl seçim sistemindeki reformların da onaylanması Hong Kong’un siyasal ortamı için uzun dönemli bir umut getirdi.

HONG KONG TEKNOLOJİ SEKTÖRLERİNİ GELİŞTİRME KONUSUNDA BENZERSİZ AVANTAJLARA SAHİP

Pazar günü Hong Kong’da yaşayan hepimiz için çok önemli bir gündü, seçim reformundan sonraki ilk seçim günü. Bu aynı zamanda Hong Kong’a 2019’da toplumsal kargaşanın sert bir darbe vurduktan sonra istikrar ve güvenliğe tekrar geri getirmenin de ilk adımıydı. Tarihte ilk kez, komite içinde farklı geçmişlere sahip, değişik sektörler ve endüstrilerden Hong Kong gençlerini gerçekten temsil eden bağımsız bir kategoriye sahibiz.

NSL ve covıd-19 durumunun kontrol altına alınması ile birlikte, Hong Kong ekonomisi önemli ölçüde toparlandı. Bu yılın ilk yarısında Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) yıllık bazda yüzde 7,6 arttı ve işsizlik oranı yüzde 5’e düştü. Ayrıca halka arzların yeniden başladığını gördük, bu Hong Kong’un uluslararası finans merkezi statüsünü teyit etti ve bu yıl haziran ayına kadar geçen 12 ayda halka arzlardan toplam 500 milyar HK doları (64,2 milyar dolar) gelir elde edildi. Bu Hong Kong’un kargaşa içinde olduğu ondan önceki 12 aylık döneme göre yüzde 50’den fazla bir artış oldu. Ek olarak, ulusal 14. Beş Yıllık Plan (2021-25) yeni fırsatlar sundu.

Hong Kong, mevcut güçlü yanlarının dışında sağlam araştırma temeli ile yenilik ve teknoloji sektörlerini geliştirme konusunda benzersiz avantajlara sahip. Ulusal 14. Beş Yıllık Plan Hong Kong’un uluslararası bir teknoloji ve yenilik merkezi haline gelmesine, ülkenin genel kalkınmasıyla daha iyi bütünleşmesinin yanı sıra Çin ana kesimi ile Hong Kong arasında iş birliğinin derinleştirilmesine açık destek veriyor. Ulusal 14. Beş Yıllık Plan Hong Kong’u, özellikle teknolojiyle ilgilenen genç insanlara başlangıç fırsatları vererek, yenilik sektöre için iç kaynaklara erişimini kullanmaya ve dirençler karşısında daha fazla kalkınmaya çalışma konusunda olumlu bir tutum benimsemeye teşvik ediyor.

HONG KONG İÇİN İKİ ÖNEMLİ PLAN

Merkezi hükümet eylül ayında Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Alanı ile ilgili iki iddialı plan açıkladı:

  • QianhaiShenzhen-Hong Kong Modern Hizmet Endüstrisi İş Birliği Bölgesi’ni ve
  • Hengqin’deki Guangdong-Makao Derin İş Birliği Bölgesi’ni büyük ölçüde genişletme.

Bu planlar, genç girişimciler ve profesyoneller aktif olarak kıta Çin’inde büyüme fırsatları aradığı için, Hong Kong ve Makao’daki iş çevrelerinden muhteşem tepkiler aldı.

Ulusal Güvenlik Yasası’nın ve seçim reformunun “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin sorunsuz uygulanmasını sağladığını ve bunların üzerinde, Hong Kong Özel İdari Bölge Hükümeti’nin kent için en iyini yapabileceğine ve Hong Kong’un daha iyi gelişmesine yararlı farklı politikaları uygulamaya odaklanabileceğine kesinlikle inanıyoruz.

Geçen yıllarda hayatlarımız ve bazı iş modelleri muazzam ölçüde değişti. Ancak, olağanüstü iş ortamı ve Hong Kong’a olan daimi inancımız değişmedi. Ülke içi ve dışındaki bütün yatırımcılar için daha güvenli bir ortam ve daha çeşitli fırsatlar dikkate alınırsa, birlikte Hong Kong’u daha aydınlık bir geleceğe taşıyabiliriz.