CGTN / Timothy Kerswell

19 Ağustos’taki protestolarda polislere ve turistlere saldıran bazı Hong Konglu ayaklanmacıların yargılanmaları 16 Şubat’ta başladı. Bu dava, Hong Kong toplumunun tarihin daha zengin bir evresinde nereye doğru bir adım ileri atması bakımından belirleyici bir an. İstikrarsızlık giderildiği ve istikrarsızlığı yaratan birçok suçlu unsur mahkeme önüne çıkarılmışken, 2019’un toplumsal kaosunun ve 2020’nin Covid-19 salgınının vurduğu bir toplumunu nasıl yeniden kuracağımız hakkında düşünmek önemlidir. Toplumsal istikrar şimdi hükümetin kontrolü altındayken, eşitsizlik yeni hedef olmalıdır.

Merkezi hükümet ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetini eleştirenler uzun zamandır Hong Kong’da artan eşitsizlikten faydalandı. Bunu, fiilen hükümetin eşitsizlik sorunu konusunda daha fazla şey yapması ve yapmaması gerektiğini önererek tartışmanın iki tarafını da etkilemek yaptı. Bir yandan Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti eşitsizlik sorunlarını ele almak için yeterince şey yapmamakla suçlandı. Öte yandan da, eğer merkezi Çin hükümeti bu bakımdan herhangi bir yardım yaptığında ve müdahalede bulunduğunda, bu hareket “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin ihlali ve Hong Kong’un “yüksek özerklik düzeyinin” ihlali olarak eleştirildi.

Eğer Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti Çin ana karasında başarılı bir politikayı uygulamak ya da kıta ile bağları derinleştirerek ekonomik durumu iyileştirmek için bir adım atarsa, bu da Hong Kong’un “kıtalaştırılması” diye suçlandı. Bu çıkmaz Hong Kong’da toplumsal karışıklığı beslemek ve hükümetin bununla ilgili herhangi bir önemli atmasını engellemek için kullanıldı.

KALKINMA HER ŞEYDEN ÖNCE VATANDAŞLAR VE DEVLETİN ORTAK ÇABASIDIR

Aslında, konu yaşam standartları olduğunda, Hong Kong gençliği basitçe ön yargılarını bir tarafa bırakırsa, Çin ana karasını kıskanacak çok fazla şey bulabilir. Hong Kong halkının neredeyse yüzde 45’i kamudan kiralanan ya da sübvansiyonlu konutlarda yaşarken, Çin ana karasında ailelerin yüzde 90’ının en azından bir evi var. Hong Kong’da yaşayan 5 kişiden biri yoksulluk içindeyken, Çin ana karası 2020’de mutlak yoksulluğu ortadan kaldırabildi.

Kendi hesaplarına, Hong Kong’da yaşayanların, Hong Kong’un geleceğini ortak kadere sahip bir toplum idealine dayalı olarak parçası olabilecekleri bir dizi olasılık olarak görecek yeni bir anlayışı benimsemeleri gerekiyor. Kalkınma her şeyden önce vatandaşlar ve devletin ortak çabasıdır.

Hükümet vatandaşların refahını artırmak için rolünü eşit biçimde yerine getirmeli, bu liderliğini göstermek ve kararlı biçimde davranmak için hayati bir zamandır. Tarihsel olarak, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin elinde çok önemli miktarda bir bütçe kaynakları bulunmasına rağmen, hükümet mevcut durumdan yararlananların yerleşik çıkarlarının üstesinden gelmeyi başaramadı. Bunun asıl nedeni pan-demokrat fraksiyonların parlamentodaki engellemeler ve protesto hareketleri ve hareketin kendine zarar verici sloganlarıyla yarattığı siyasi engellerdi.

Ancak şimdi, bu sabotajcılar hükümetin yolundan temizlendi. 2019’daki şiddet olaylarına karışan aşırı zararlı unsurlara karşı adaleti sağlamak ve Çin’in egemenliğine karşı protesto kisvesine bürünmüş şiddet ve meydan okumalara müsamaha edilmeyeceği konusunda açık bir mesaj vermek gereklidir.

VERGİLENDİRME, KONUT VE REFAH GİBİ ALANLARDA POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR

Bunun en önemli nedenlerinden biri, 2019 protesto hareketinin, kamu ulaşımına kamu altyapısı tesislerine ve en zayıf olanların geçimlerine zarar vererek,  Hong Kong’un yoksullarına son zamanlarda hatırlanan herhangi bir olaydan daha fazla zarar vermiş olmasıdır. Fakat, 2019 protestolarının ilham verdiği bölünmeleri tedavi etmek ve Covid-19 salgınından başarılı bir şekilde çıkmak için, hükümetin Hong Kong’un ekonomik olarak zor durumdaki kesimlerine ve özellikle genç insanlarına Hong Kong toplumunun düzen içinde gelişmesinde önemli bir pay vermelidir.

Vergilendirme, konut ve refah gibi alanlarda büyük bir politika değişikliğine gerek var. Hong Kong’un yeni liberal serbest pazar sömürgeci mirasına son vermenin zamanı geldi. Çin ana karası uzun zamandır başarılı ekonomik kalkınma ve yatırımın insanların geçim şartlarını iyileştirmekle birlikte yapılabileceğini gösterdi, bu Hong Kong insanlarının öğrenmenin yolunu bulmak zorunda oldukları bir derstir.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde egemenliğini sağlamlaştırmak için, şimdi Hong Kong’da yaşayanlara Hong Kong’daki istikrarın orada yaşayanların refahını garanti edeceğini göstermek için refah konusunda olumlu sonuçlara ulaşmasını sağlamak hayati öneme sahiptir. Uzun dönemde Ulusal Güvenlik Yasası’nın onlarla ilgilenmek için çıkarıldığı bir avuç iflah olmaz radikal dışında, Hong Kong’daki çok az insan yaşam standartlarının yükseltilmesine karşı çıkacaktır.