Çin Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Birleşmiş Milletler’de (BM) 70 ülkenin Hong Kong meselesi konusunda Çin’i desteklemesinin adaleti yansıttığı bildirildi.

Belarus BM Daimi Temsilcisi, 5 Mart’ta yapılan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 46. Toplantısı’nda 70 ülkeyi temsilen yaptığı konuşmada, Çin’in Hong Kong meselesindeki tutumunu ve bu konuda aldığı önlemleri destekleyerek, Batılı ülkelerin Hong Kong sorunu bahanesiyle Çin’in içişlerine müdahale etmesine karşı çıktıklarını belirtmişti. Bunun dışında toplantıda 20’den fazla ülkenin temsilcisi de ayrı ayrı söz alarak, Çin’e desteklerini ifade etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian olağan basın toplantısında söz konusu gelişmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Çin daima, ‘Bir Ülke, İki Sistem’, ‘Hong Kong’un Hong Konglular tarafından yönetilmesi’ ve ‘yüksek özerklik’ politikalarını izliyor. Merkezi hükümetin ilgili önlemleri, Hong Kongluların yasalarda yer alan bütün hak ve özgürlüklerden faydalanmasını güvence altına alırken, Hong Kong’un uzun vadeli refahı ile istikrarının sağlanmasına ve ‘Bir Ülke, İki Sistem’ politikasının kararlı şekilde ilerletilmesine fayda sağlıyor. Hong Kong, Çin’in bir parçasıdır. Hong Kong meselesi de tamamen Çin’in içişleriyle ilgilidir. Hiçbir ülkenin, örgütün veya kişinin buna müdahale etme hakkı yoktur.” dedi.

Gelişen ülkelerin BM İnsan Hakları Konseyi’nde bir kez daha hep birlikte adaletten yana olduğuna işaret eden Zhao son olarak, ilgili taraflara uluslararası yasalara ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına uyma, Hong Kong işlerine ve Çin’in içişlerine müdahale etmeyi durdurma çağrısında bulundu.