Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi daha önce İngiltere’nin Hong Konglular için çıkarttığı İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportunu 31 Ocak itibariyle geçerli seyahat belgesi ve kimlik belgesi olarak tanınmayacağını duyurmuştu. Son zamanlarda, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hükümeti Hong Kong’daki 14 yabancı konsolosluğa BNO pasaportlarını seyahat belgesi olarak tanımamalarını isteyen mektuplar gönderdi.

Reuters haber ajansının önceki günkü haberine göre, Hong Kong hükümeti kentteki 14 yabancı konsolosluğa mektup göndererek, “iş izni planı” başvurusunda bulunan BNO pasaportuna sahip Hong Kongluların seyahat belgelerini kabul etmemelerini istedi ve “iş izni planı” için başvuranların Hong Kong Özel İdari Bölgesi pasaportu sahipleriyle sınırlandırılması gerektiğini vurguladı.

Hong Kong Çalışma Departmanı’nın verilerine göre, Hong Konglu gençlere yurtdışında yaşama, çalışma deneyimleri kazanma ve ufkunu genişletme olanakları sağlama amacıyla, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti, Yeni Zelanda, Avustralya, İrlanda, Almanya, Japonya, Kanada, Güney Kore, Fransa, İngiltere, Avusturya, Macaristan, İsveç, Hollanda ve İtalya hükümetleriyle ayrı ayrı olarak “Çalışma İzni Planı”na ilişkin ikili düzenleme anlaşmaları imzaladı.

Söz konusu plan Hong Kong ile ortak ekonomileri arasındaki kültürel temasların arttırılması, ikili iş birliğinin yoğunlaştırılması ve her iki tarafın turizm sektörünün gelişiminin ilerletilmesini amaçlamıştı.

Geçen yıl Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın onaylanmasının ardından, İngiliz yönetimi “pasaport sorununu” bahane ederek Çin’in Hong Kong ile ilgili işlerine müdahale etmeye çalıştı.

Gerçeklere bakılırsa, Hong Kong’un anavatana dönmesinden çok önce, Çin ile İngiltere arasında BNO konusunda bir uzlaşmaya varılmış ve İngiliz tarafı BNO sahiplerinin İngiltere’de kalma haklarına sahip olmadıkları konusunda net bir taahhütte bulunmuştu, dolayısıyla Çin tarafı BNO’yu sadece bir seyahat belgesi olarak tanımıştı.