CGTN

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) baş yöneticisinin seçimi sona erdi. HKSAR hükümetinin eski güvenlik şefi John Lee seçimi kazandı ve şimdi çalışma zamanı. Hong Kong çok zor birkaç yıl geçirdi. Bütün kenti kapsayan, kamu ve özel mülklerine zarar veren ve masum vatandaşların ölümüne neden olan şiddetli ayaklanmalara tanık oldu. Kent, Batılı yetkililer açıkça ayaklanmacıları desteklemesi, istihbarat servislerinin onları eğitmesi ve yabancıların desteklediği insanların kentin siyasi sürecini engellemesi ile birlikte yabancı ajanların en kötü sızma hareketlerini yaşadı. Ve Hong Kong, Çin’deki en kötü Covid-19 salgınını yaşadı. Kentte 330 bir kişi virüsten etkilenirken 9 bin kişi öldü, işsizlik oranı tavana vurdu.

Hong Kong yerel otoritesi ve Çin merkezi hükümeti durumu kurtarmak için bir dizi önlem aldı. Yeni seçim yasaları yürürlüğe kondu; ulusal güvenlik yasası kabul edildi ve salgınla mücadele için bir acil hastanesi kuruldu. Merkezi hükümet 14. Beş Yıllık Plan’da Hong Kong’a daha büyük rekabetçi avantajlar ve kentte yaşayanlar için daha uygun politikalar vadetti.

ÇİN ANA KARASI İLE DAHA FAZLA BÜTÜNLEŞME HONG KONG’UN ÖNCELİĞİ OLMALI

Geçen yıllardaki karışıklıklar “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin ancak “Bir Ülke” öncelikli olunca çalıştığını gösterdi. Birçok Batılı siyasetçi ve medyasının yaptığı propagandanın aksine, HKSAR Çin ana karasından uzaklaştığı zaman siyasi istikrar ya da ekonomik refahı başaramaz. Birçokları Hong Kong’un sadece isim olarak Çin’e ait olmasını istiyor. Bu ne siyasi ne de ekonomik olarak sağlam olmayan bir fantezi.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam bir keresinde “Ekonomik bütünleşme ve kalkınmanın kendiliğinden ve süren bir çaba olduğunu göreceksiniz.” demişti. Çin ana karası ile daha fazla bütünleşme gelecekte Hong Kong’un önceliği olmalıdır. Çin ana karası büyümede dünyaya öncülük etmeye devam ederken, Hong Kong’un Çin içindeki ekonomik konumu değişti. Hong Kong Büyük Körfez bölgesinde bile Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) sıralamasında Shenzhen ve Guangzhou’nun ardından üçüncülüğe düştü. HKSAR İdari Konseyi’nin verilerini göre, Hong Kong yerel ekonomilerde araştırma ve geliştirme alanında diğer şehirlerin gerisinde kalıyor. Çin ana karası ile özellikle Büyük Körfez bölgesi ile daha fazla bağlanmak Hong Kong’un, bilgi temelli bir ekonomiye geçerken ekonomik gelişmesine devam etmesi için hayati öneme sahip.

HONG KONG’DA YAŞAYANLARIN REFAHI İÇİN SİSTEMİ KORUMAK GEREK

Siyasete gelince, Hong Kong yerel otoritesi ile Çin merkezi hükümeti arasında ilişkinin sıkılaştırılması gerekir. Çin’in egemenliğini ve ulusal güvenliğini baltalamayı isteyen biri için, sistemdeki boşlukların avantajını kullanabilecekleri ve etkide bulunabilecekleri Hong Kong’un birincil hedef olduğu açıktır. Güvenlik ve seçim organlarındaki eksikliklerden yararlanarak Batıcı güçler kargaşa yarattılar ve bölgenin yönetişimini bozdular. Çin bir daha asla buna benzer şeylerin olmasına izin veremez.

“Bir Ülke, İki Sistem” ilkesi geçen birkaç yılın saldırılarına dayandı ama hiçbir şekilde yara almadan kurtulamadı. Yeni bir siyasi yetkiyle, Hong Kong’da yaşayanların refahı için sistemi korumak, savunmak ve mükemmelleştirmek John Lee’nin liderliğindeki yeni HKSAR yönetimine düşer. Bu uzun ve zor bir yol olacak; muhalifler çabaları zayıflatmaya çalışmaya devam edecek. İşe başlamanın zamanı geldi.