Çin’in en üst yasama organı olan Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM), dün Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde seçim sisteminin düzeltilmesine dair kararı onayladı.

Kararla Hong Kong’un somut koşullarına uygun demokratik sistemin gelişmesi güçlü ve düzenli bir şekilde hızlandırılacak, Hong Kong sakinlerinin demokratik haklarını kullanmaları güvence altına alınacak.

Hong Kong, Çin’in idari bölgelerinden biri. Çin’in en yüksek yasama organı olarak ÇUHM’nin anayasal düzeyde Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin seçim sisteminde düzenleme yaparak, Hong Kong’un yurtseverler tarafından yönetilmesini güvence altına alması Hong Kong’un demokratik sistemi için de güçlü bir koruma niteliğinde.

Kararın içeriğine bakıldığında, Çin merkezi hükümetinin Hong Kong’un demokratik sisteminin gelişmesini hızlandırma konusundaki kararlılığı kolayca görülebilir.

Son yıllarda, Hong Kong’un bağımsızlığını amaçlayan aşırıcı kişilerin seçim sistemindeki boşluklardan yararlanarak Yasama Konseyi’ne seçilmesi, Hong Kong’daki siyasi ortamın kötüleşmesine yol açtı. Yasama Konseyi üyelerinin daha geniş temsil niteliğine sahip olması sağlanan Seçim Komitesi tarafından belirlenmesiyle Hong Kong’da siyasi radikalleşmenin ve Yasama Konseyi’nin bağımsızlık yanlısı bölücü kişiler tarafından kontrol edilmesinin önüne geçileceği gibi, Hong Kong’daki demokrasinin istikrarlı gelişmesine de güvence sağlanacak.

Dolayısıyla söz konusu karar, Hong Kong’daki farklı kesimlerden büyük destek gördü. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi’nin Hong Konglu üyesi Li Huiqiong, CMG’ye verdiği özel röportajda, Hong Kong’un seçim sisteminin iyileştirilmesinden sonra bölgedeki parlamenter kültürün ve siyasi ortamın daha sağlıklı hâle geleceğini belirtti.

Küresel bir perspektiften bakıldığında, tüm ülkelerin kendi somut koşulları doğrultusunda seçim sistemlerinde reform ve düzeltmeler gerçekleştirmesinin, dünyada demokrasinin gelişimindeki genel eğilim olduğunu söylemek mümkün.

Demokrasi bahanesiyle Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne yönelik politikalarını eleştiren ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerden bazı siyasetçiler gerçeklerden bahsetmekten inatla kaçınıyor. Hong Kong’un İngiliz kolonisi olduğu dönemde, Hong Kong valileri İngiliz yönetimi tarafından atanıyordu, bu valiler hiçbir zaman demokratik yollardan seçilmedi. Hong Kongluların sokakta gösteri yürüyüşü yapma hakkı bile yoktu.

Hong Kong’un Çin’in idaresine geri dönmesinin ardından merkezi hükümet, Hong Kong’daki demokratik sistemin gelişmesini düzenli şekilde ilerletmeyi sürdürüyor, Hong Kong sakinlerinin demokratik haklarını azami boyutta güvence altına alıyor. Hong Kong’un seçim sistemini düzeltmek için atılan adımlar, hiç şüphesiz Hong Kong’da demokrasinin niteliğinin artmasını sağlayacak.

Seçim sisteminin Hong Kong’un vatanseverler tarafından yönetilmesi ilkesi doğrultusunda düzeltilmesi, Çin’in ulusal egemenliğinin ve güvenliğinin korunması önkoşuluyla yerel seçim sisteminin iyileştirilmesi açısından yararlı bir uygulama niteliğinde. Bu, aynı zamanda diğer ülkelere de kendi demokrasilerini geliştirmenin yanı sıra, ulusal egemenliklerini ve güvenliklerini korumaları konusunda bir örnek sunuyor.