Her zaman Hong Kongluların yanında duracağını iddia eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, uluslararası toplumun alay konusu haline gelen iddiasını kısa süre önce tekrarladı. Blinken 5 Ağustos’ta sosyal medya platformunda yayımladığı mesajında, ABD’nin “Hong Kong’a dönmekten korkanlara” “güvenli bir barınak” sağlayacağını açıkladı.

ABD’li siyasetçilerin bu talimatı çıkarmadaki amaçları ne? Yanıt son derece net ve açıktır. Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın uygulanmasından bu yana geçen 1 yıldan fazla süre içinde Hong Kong yeniden istikrara kavuştu. Ancak ABD’li siyasetçiler Hong Kong konusundaki başarısızlıklarını kabul etmek istemiyor ve siyasi kışkırtmayı sürdürüyor. Hong Kong’la ticaret uyarısı yayımlayan, Çinli çok sayıda yetkiliyi yaptırıma maruz bırakan ve şimdi de Hong Kongluların geri gönderilmesini 18 ay ertelemeyi öngören talimatı veren ABD yönetiminin yapmak istediği tek şey Çin karşıtı güçlere ve Hong Kong’da kaos destekçilerine moral vermektir. ABD’li siyasetçiler bu suretle Hong Kong’un istikrarını zedelemeye, böylece Çin’in kalkınmasına ket vurmaya çalışıyor.

Hong Kong’a dönmekten kimin korktuğuna gelince, bu kişiler tabii ki adalet karşısına çıkarılıp cezalandırılacak kişilerdir.

Çin hükümetinin açıklamalarına göre, Hong Kong’da uygulanan Ulusal Güvenlik Yasası bölücülük, iktidarı devirme, terör eylemleri, yabancı güçlerle bir olup ulusal güvenliğe zarar verme olmak üzere dört tür suça odaklanmakta. Söz konusu suçlarla hiçbir alakası bulunmayan Hong Konglular, Hong Kong’a dönmekten korkmuyor.

ABD, GERÇEKTEN GÜVENLİ Mİ?

ABD’nin ilgili bazı Hong Konglulara sözde “güvenli bir barınak” sağlama sözünün arka planında, Hong Kong’daki barış ve istikrarı bozan güçlere barınak sağlayarak suçlulara yataklık etmek düşüncesi işliyor. ABD, Hong Kong’un düzenini bozan kişilere gerçekten “sığınak” sağlayabilir mi?

Dünyanın en fazla Covid-19 vaka sayısı ve koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının olduğu ABD’de son günlerde vaka ve vefat sayıları giderek yükselirken, hastanelerdeki yoğunluk da tekrar artmaya başladı. Aynı zamanda ABD’nin birçok yerinde şiddet suçları keskin bir şekilde yükseliş gösterdi, bu nedenle New York olağanüstü hâl ilan etti.

ABD Silah Şiddeti Arşivi’nin (GVA) verilerine göre, 19 Temmuz itibarıyla bu yıl toplam 11 bin 105 kişi silahlı saldırılarda hayatını kaybetti. Times gazetesi, 2020’nin ABD’de silahlı saldırıların en çok kaydedildiği yıllardan biri olduğuna dikkat çekerek, 2021’de durumun daha da kötüleşeceğine dair endişeleri paylaştı. Hong Kong”a dönmekten korkanlar böyle bir “sığınakta” kendilerini gerçekten güvende hissediyorlar mı?